Do reštaurácii aj s domácim zvieraťom, no s jasnými pravidlami

Do reštaurácii bude možné vstúpiť aj s domácim zvieraťom. Bude to mať však nastavené jasné pravidlá. Ak sa prevádzkovateľ rozhodne, že umožní vstup zákazníka so spoločenským zvieraťom do konzumnej časti prevádzky, bude musieť zabezpečiť označenie o povolení vstupu so spoločenským zvieraťom na viditeľnom mieste priamo pri vstupe do konzumných priestorov prevádzky. Chceli sme tak nastaviť pravidlá, ktoré budú prijateľné pre širokú populáciu. Ľudia sa tak budú môcť rozhodnúť, či takúto prevádzku navštívia. Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva predloží materiál v najbližších dňoch do medzirezortného pripomienkového konania.

Prichádzame tak s návrhom novely zákona, ktorý reflektuje na diskusiu v podnikateľskom prostredí i vo verejnosti. Diskusia vznikla v súvislosti s aktuálne platným obmedzením vstupu spoločenských zvierat do konzumných priestorov prevádzok verejného stravovania, s výnimkou osôb so zdravotným postihnutím v sprievode psa so špeciálnym výcvikom.

„Umožnenie vstupu spoločenských zvierat do priestorov určených na konzumáciu stravy nesmie znížiť, respektíve ohroziť hygienickú úroveň prevádzky, ani ohroziť zdravotnú bezpečnosť podávaných pokrmov a nápojov. Z tohto dôvodu bude musieť prevádzkovateľ verejného stravovania doplniť v prevádzkovom poriadku požiadavky na hygienicko-sanitačný režim,“ povedala ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

Pôjde napríklad o požiadavky na priebežné čistenie a vyčlenené samostatné čistiace náradie. Tiež bude potrebné zabezpečiť jednorazové nádoby na napájanie pre zvieratá.

„Ak prevádzkovateľ, napríklad reštaurácie, súhlasí, tak zákazník bude môcť so spoločenským zvieraťom vstúpiť do konzumných priestorov napr. reštaurácie, kaviarne, cukrárne alebo na ich letné terasy (prevádzky verejného stravovania). Na Slovensku je registrovaných približne 18 000 zariadení verejného stravovania, pričom z konzultácií nám predbežne vyplynulo, že o túto službu bude mať záujem 20 až 30% zariadení  verejného stravovania, “ povedal Ján Mikas, hlavný hygienik SR.

Nepôjde teda o zariadenia školského stravovania ani o stravovacie prevádzky v zdravotníckych zariadeniach. Za spoločenské zviera sa podľa vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva SR o ochrane spoločenských zvierat považuje napríklad domestikovaný druh psa, mačky či králika.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) pracoval na príprave zmeny legislatívy niekoľko týždňov, rokoval aj so Združením mladých podnikateľov Slovenska, ako aj Asociáciou hotelov a reštaurácií Slovenska.

Účinnosť vyššie uvádzaných zmien v zákone č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, sa odhaduje od začiatku budúceho roka.

 

 

 

 

foto: Pixabay/Stocksnap

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *