Poznáte syndróm bieleho plášťa?

Mať svoj krvný tlak pod kontrolou je naozaj dôležité, pretože neliečený vysoký krvný môže mať za následok vážne zdravotné problémy nezriedka aj s tragickým koncom. Hypertenzia je zodpovedná za  54 % prípadov cievnej mozgovej príhody a 47 % srdcových infarktov. Napriek všetkým informáciám si ľudia stále myslia, že vysoký krvný tlak sa ich netýka a ide o problém ľudí vo vyššom veku. Pritom artériovou hypertenziou trpí na Slovensku až 35 % dospelých medzi 25. až 64. rokom.

Syndróm bieleho plášťa nastáva vtedy, keď prekročíte dvere ambulancie. Z človeka, ktorý je inak v poriadku sa u lekára stáva niekto, komu sa potia ruky, trasie hlas, búši srdce a najmä má mimoriadne zvýšený krvný tlak. Pri meraní tlaku v ambulancii má hodnoty na maxime. Výsledok? Zo zdravého človeka je razom pacient, ktorý potrebuje liečbu vysokého krvného tlaku.

Tento istý človek pri pravidelnom domácom meraní krvného tlaku nemusí mať žiadne problémy.  Prečo je to tak? Ide o prirodzenú psychickú reakciu človeka na stres. A tou návšteva lekára a ambulancie naozaj pre mnohých môže byť.

Lekári ale čoraz hlasnejšie upozorňujú aj na opačný problém

Existuje však aj opačný problém, a tým je maskovaná hypertenzia, alebo obrátený syndróm bieleho plášťa, o ktorom veľa ľudí nevie. „Pacient s tzv. maskovanou hypertenziou má pri domácom meraní bežne vyššie hodnoty krvného tlaku, ale v ambulancii lekára má väčšinou normálne hodnoty,“ hovorí kardiológ doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc. „Posledné výskumy ukazujú, že výskyt maskovanej hypertenzie u dospelých je okolo 10 %, rovnako ako výskyt syndrómu bieleho plášťa. Znamená to, že približne 10 % pacientov môže byť liečených zbytočne a, naopak, 10 % pacientov nemusí dostať adekvátnu liečbu, pretože ich problém nie je diagnostikovaný. Preto je nielen pre pacientov, ale aj pre lekárov dôležité pravidelné domáce meranie krvného tlaku certifikovaným tlakomerom, “  dodáva.

Mať doma tlakomer sa oplatí

Správne si zmerať tlak je jednoduché v prípade, ak máte moderný tlakomer, ktorý všetko podstatné zvládne sám. Vy sa nemusíte o nič starať, len zabezpečiť pravidelné meranie po niekoľkominútovom sedení v pokoji. Ideálne je, ak si tlak meriate pravidelne, nielen večer, ale aj ráno, aby ste dokázali odhaliť aj nebezpečnú rannú hypertenziu. Nemali by ste si ho merať len doma, ale napríklad aj v práci, aby ste zaznamenali prípadné kolísanie tlaku počas dňa. Ak vám už lekár diagnostikoval vysoký krvný tlak, svoj tlakomer by ste si mali brať so sebou aj na dovolenku.

Výhodou vlastného tlakomeru môže byť aj možnosť zaznamenávať si svoje namerané hodnoty tlaku do mobilnej aplikácie, čo umožňujú niektoré novšie modely tlakomerov. Takto dokážete odhaliť prípadné nepriaznivé tendencie vo vašom organizme – zvyšovanie či kolísanie tlaku, rannú hypertenziu, arytmie a podobne.

Ako si vybrať tlakomer?
 1. Malo by ísť o registrovanú certifikovanú zdravotnícku pomôcku.
 2. Prístroj by mal byť kalibrovaný (ideálne je, aby ste prístroj kupovali v lekárni alebo v eshope, ktorý ponúka aj autorizovaný servis).
 3. Väčšina procesov pri meraní by mala fungovať automaticky.
 4. Manžeta by mala byť variabilná pre rôzne veľkosti paže (ideálna je Intelli manžeta s 360°presnosťou, ktorá sa prispôsobí rôznym veľkostiam, jednoducho sa nasadzuje aj jednou rukou a ako jediná meria presne pri akomkoľvek otočení na paži).
 5. Jednoduché ovládanie merania jedným tlačidlom.
 6. LED kontrolky, ktoré uľahčia odčítanie výsledkov – zelená OK, oranžová pozor na zvýšené hodnoty.
 7. Tlakomer by mal zaznamenať detekciu nepravidelných pulzov – prípadné arytmie.
 8. Zaznamenať pohyb počas merania, aby nedošlo k nesprávnej interpretácii výsledkov.
 9. Mať dostatočnú pamäť na výsledky pre 2 merané osoby.
 10. Dostatočnú výdrž batérie.
 11. Cestovné puzdro  (krvný tlak si merajte aj na dovolenke).
 12. Najmodernejšie tlakomery dokážu prostredníctvom smartaplikácie prenášať výsledky do vášho mobilného telefónu, vyhodnocovať ich a upozorniť na trendy vás, ale aj lekára.

„Výhodou moderných inteligentných tlakomerov je smartphone aplikácia, vďaka ktorej máte výsledky meraní vždy k dispozícii vo svojom mobilnom telefóne. Aplikácia tlakomeru vyhodnocuje namerané údaje a vytvára denné, mesačné, aj ročné priemery v jednoduchých grafoch, čo uľahčuje lekárom rozhodnutie o  vhodnej liečbe. Bonusom je, že aplikácia si pamätá viac meraní, ako len zvyčajných 100 meraní v pamäti tlakomeru, čo je potrebné pre dlhodobé vyhodnocovanie správnosti zvolenej liečby,“ hovorí Šimon Peter zo spoločnosti OMRON.

Čo môžete pre svoje zdravie urobiť vy?  Poznať hodnoty svojho krvného tlaku.

Pre viac informácií kontaktujte:

neuropea

Andrea Heldová, heldova@neuropea.com, 0905 561 416

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *