Starostlivosť o zdravie netreba podceňovať

Upozorniť ľudí na dôležitosť skríningových testov, ktoré pomôžu odhaliť onkologické ochorenie včas, bolo cieľom informačnej kampane „Nezahoď svoj  život – Urob si už dnes preventívny test“. Spoločnú kampaň odštartovalo Ministerstvo zdravotníctva SR s pacientskou alianciou Nie rakovine a organizáciou Europacolon Slovensko. Informačná kampaň „Črevo tour“ sa uskutočnila v 9-tich mestách po celom Slovensku –  v Košiciach, Prešove, Poprade, Žiline, Trenčíne, Banskej Bystrici, Nitre, Trnave a skončila práve v Bratislave. Šnúra sa končí v sobotu (11.5.) edukačnou kampaňou v Bratislave.

Skríning významne zvyšuje šance pacienta na úspešnú liečbu a následné uzdravenie, pretože pomáha včas odhaliť onkologické ochorenie a zachrániť život.

„Chceme, aby čo najviac ľudí využilo túto možnosť bezplatného otestovania a nezahodili zásielku z poisťovne do koša. Naším cieľom je, aby sa ľudia starali o svoje zdravie a nepodceňovali možnosť prevencie, ktorú majú k dispozícii v rámci verejného zdravotného poistenia, to je aj úlohou aktuálne prebiehajúceho Roku prevencie,“ povedala ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

„Sme svedkami a aktérmi historickej udalosti, keď sa po 12tich rokoch práce aj našej pacientskej organizácie stal  národný skríning rakoviny hrubého čreva realitou. Z čerstvých poznatkov našej edukačnej ČREVO TOUR, môžeme potvrdiť, že už aj v tejto chvíli skríning zachránil mnohých ľudí,“ povedala zakladateľka aliancie NIE RAKOVINE a pacientskeho združenia Europacolon Slovensko Jana Pifflová Španková.

„Teší nás, že na naše osvetové podujatia prichádzali za nami ľudia cielene –  či už pochváliť sa negatívnym nálezom, teda že sú zdraví, alebo sa spýtať, kde dostanú testy, ak ich nedostali poštou,“ povedal Patrik Herman.

„Ďalší sa zase s pozitívnym nálezom prišli informovať osobne, praktické informácie dostali aj na našej infolinke. Pýtali sa napríklad, či skutočne teba ísť na ďalšie  kolonoskopické vyšetrenie. Upokojili sme ich, že skryté krvácanie v stolicu neznamená hneď onkologický nález, ale pôvod krvácania treba vždy odborne vyšetriť. Uisťujeme  tiež často  pacientov, že na Slovenku sú oveľa  prijateľnejšie  čakacie doby na gastroenterologicke vyšetrenia, než v  iných  Európskych krajinách, overovali sme si to v sesterskych organizáciách,“ doplnila Jana Pifflová Španková.

„Veľmi nás tešili tie návštevy pacientov, ktorí nám cielene  prišli na osvetové podujatia poďakovať, že sa vďaka testu zbavili podozrivého ci predrakovinoceho nálezu, čo je veľké víťazstvo pre nich aj pre nás,“ hovorí Bibiana Ondrejková, spoluzakladateľka aliancie NIE RAKOVINE.

O čo ide

Na Slovensku každý rok pribudne takmer 4-tisíc nových pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka. Vzhľadom na počet obyvateľov je SR vo svetových štatistikách na popredných miestach. Navyše, až štvrtinu pacientov diagnostikujú v neskorých štádiách, keď už nádor metastázuje a liečba je veľmi komplikovaná. Rizikovou skupinou sú ľudia vo veku nad 50 rokov.

Ministerstvo zdravotníctva SR od začiatku roka spustilo prvú fázu národného skríningového programu rakoviny hrubého čreva a konečníka. Odhalenie skrytého krvácania do stolice predchádza vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka. Je to prvý, voľným okom neviditeľný, včasný príznak, keď sa polyp v hrubom čreve začína prebúdzať. Dá sa odhaliť jednoduchým testom stolice. Podľa odborníkov trvá aj desať rokov, kým sa z polypu vyvinie rakovina hrubého čreva. Pri dodržiavaní pravidelného skríningového testovania je možné polyp odhaliť a úplne odstrániť počas následnej kolonoskopie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *