Naberte odvahu a starajte sa o svoje zdravie

Aktuálne bežiaci Rok prevencie je rokom, kedy ministerstvo zdravotníctva aktívne apeluje na dôležitosť v starostlivosti o svoje zdravie. Naším cieľom sú zachránené životy. Vďaka skríningu, ktorý je v obehu od januára, chceme znížiť počet ľudí, ktorí na Slovensku zomierajú napríklad na rakovinu hrubého čreva a konečníka. Ročne je takýchto úmrtí viac ako 2 300*  a mnohých by mohol zachrániť napríklad test na okultné krvácanie. Od začiatku roku sme tento celonárodný skríning spustili a vyzývame ľudí, aby ho nenechali ležať doma na poličke. Práve dnes štartujeme kampaň „Naberte odvahu“, ktorej cieľom je vyzvať ľudí na jednoduché vyšetrenie stolice.

Zdravotné poisťovne začiatkom roka rozoslali 20 tisíc obálok s testami na okultné krvácanie. Štatistiky účasti zo strany zdravotných poisťovní ukazujú nateraz tieto čísla:

VšZP: vyše 2-tisíc poistencov si už urobilo test na okultné krvácanie, v 267 prípadoch vyšetrenie potvrdilo krv v stolici,

Dôvera: v prvých dvoch mesiacoch roka absolvovalo test na okultné krvácanie 1 117 poistencov

Union: 358 poistencov si urobilo test na okultné krvácanie z 1800 oslovených poistencov.

„Touto cestou ako ministerka zdravotníctva vyzývam aj tých, ktorým obálka s testom neprišla, aby išli aktívne k svojmu všeobecnému lekárovi a urobili si test na okultné krvácanie. Chceme, aby sa ľudia aktívne starali o svoje zdravie, boli zdraví, alebo ochorenie podchytili včas a úspešne sa vyliečili,“ uviedla ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

Podceniť vyšetrenie by nemali ani tí, ktorí test dostali a obálku nechali ležať v šuflíku alebo na poličke.

„Metóda adresného pozývania na skríning tohto ochorenia je najúčinnejšia, práve preto sme ju na Slovensku zaviedli. Vieme zachrániť mnoho ľudských životov, ak sa nám podarí presvedčiť populáciu nad 50 rokov, aby sa v dostatočnej miere zúčastňovala na skríningových vyšetreniach,“ povedal Stanislav Špánik, štátny tajomník MZ SR.

*podľa údajov Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny – IARC, WHO z roku 2018

 

Z analýzy primára endoskopického oddelenia  Rudolfa Hrčku z Gastroenterologickej kliniky SZU a UNB vyplýva, že skríningové kolonoskopie po pozitívnom teste na okultné krvácanie boli pozitívne v 45% prípadov. „Vyšetrenia ukázali, že až pätina ľudí nad 50 rokov má v hrubom čreve minimálne jeden tzv. adenómový polyp, teda nezhubný nádor,“ povedal primár Rudolf Hrčka.

Z údajov certifikovaných kolonoskopických pracovísk za rok 2018 vyplýva, že zo 6750 kolonoskopií sa podarilo zachytiť 179 kolorektálnych karcinómov  a 271 včasných karcinómov. Celkovo sa podarilo odstrániť pri kolonoskopii adenómové polypy u 2119 jedincoch. „Znamená to, že ľuďom ktorým sa odstránil včasný karcinóm sme zachránili život. Ak k  týmto 271 ľuďom pripočítame ľudí, ktorým bol zachytený karcinóm v prvom a druhom štádiu, kde je prežívanie 5 rokov až v  90% tak môžeme povedať, že sme iba v roku 2018 zachránili 390 ľudských životov . Ak sa nám podarí zvýšiť účasť na skríningu dvojnásobne, môžeme zachrániť dvakrát viac životov ako v roku 2018,“ hovorí primár R. Hrčka.

Podľa odborníkov trvá celé desaťročie, kým sa z polypu vyvinie rakovina hrubého čreva. „Krvácanie do stolice je prvým okom neviditeľným príznakom, že sa polyp v hrubom čreve začína prebúdzať. Testom na okultné krvácanie je možné polyp odhaliť a počas následnej kolonoskopie aj úplne odstrániť,“ hovorí štátny tajomník MZ SR Stanislav Špánik.

Na test na okultné krvácanie raz za dva roky majú nárok muži a ženy nad 50 rokov. Pri pozitívnom výsledku je pacient odoslaný na ďalšie odborné vyšetrenie (kolonoskopiu). Nádorové ochorenia sú v súčasnosti druhou najčastejšou príčinou úmrtia v SR. Podľa správy Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (WHO), je kolorektálny karcinóm najčastejšie sa vyskytujúcim onkologickým ochorením u mužov, na druhom mieste sú pľúca a prostata.

„Nie je pochýb o tom, že rakovine hrubého čreva a konečníka možno predchádzať skríningom. Z tohto dôvodu je na mieste zvýšiť účasť na skríningu všetkými spôsobmi, i preto je adresný skríning, teda priame oslovenie každého občana, ktorý spĺňa vekové kritérium, na mieste. Ďalšou našou úlohou je „oddémonizovanie“ kolonoskopie a priniesť pravdivé informácie o jej nespornom význame v priamom znížení úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva. Toto spočíva nielen v odhalení včasnejších štádií rakoviny, ale aj odstránení polypov, z ktorých sa rakovina vyvíja,“ povedal  Boris Pekárek primár Gastroenterologického oddelenia Národného Onkologického Ústavu v Bratislave.

„Kolorektálny karcinóm je druhým najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u žien po rakovine prsníka, aj preto štartujeme kampaň „Naberte odvahu“, aby sme vyzvali verejnosť na starostlivosť o svoje zdravie a aby ľudia neboli voči prevencii ľahostajní. Majú ju hradenú z verejného zdravotného poistenia, zaberie im niekoľko minút a môže zachrániť život,“ povedala šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská.

„Cena ľudského života sa nedá vyčísliť. Preto ak skríning včasným odhalením ochorenia preukázateľne prispel k záchrane ľudských životov, potvrdil svoju opodstatnenosť a VšZP ho bude podporovať,“ povedala generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková.

Čím skôr sa zistí onkologické ochorenie, tým väčšia je šanca na vyliečenie, v niektorých prípadoch na úplné uzdravenie. Preto sme začiatkom roka našim poistencom poslali okrem listu aj SMS a o spoluprácu sme požiadali ich všeobecných lekárov. Niet na čo čakať, ak ste vo vyššom veku, zájdite k svojmu lekárovi a dohodnite sa na teste stolice. Môže vám to zachrániť život,“ vyzval verejnosť generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan.

„Ľudia si dnes často nevážia svoje zdravie a pritom je to najcennejšie čo máme. Najdôležitejšia je prevencia, ktorá zachraňuje životy a nám v Union zdravotnej poisťovni na nej mimoriadne záleží. Rozhodli sme sa preto prostredníctvom elektronickej pošty opätovne osloviť našich poistencov, ktorí doteraz test na okultné krvácanie neabsolvovali, aby si tento test spravili a nezanedbávali tak starostlivosť o svoje zdravie,“ povedala Elena Májeková, členka predstavenstva Union zdravotnej poisťovne.

Dôležitosť prevencie prišiel podporiť aj niekoľkonásobný reprezentant SR v ľadovom hokeji Ján Lašák. „Šport a starostlivosť o zdravie spolu súvisia. Preto aj touto cestou v rámci prebiehajúceho Roku prevencie vyzývam verejnosť, aby nebola ľahostajná a preventívne prehliadky ako aj aktuálne bežiaci skríning využila. Pár minút za záchranu života jednoznačne za to stojí,“ uzavrel Ján Lašák.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *