Diabetes mellitus 2. typu má coraz viac detí a mladých

Diabetes mellitus 2. typu si už nevyberá iba starších ľudí. Toto závažné ochorenie, na rozdiel od minulosti, postihuje čoraz viac detí a mladých ľudí. Čo môže za nárast chorých v mladších vekových kategóriách? Viac v rozhovore prezradí diabetologička MUDr. Miriam Adamovičová z Goljer Clinic v Bratislave.

DM2 je čoraz častejšie diagnostikovaná už aj deťom a mladým ľuďom. Ako si to môžeme vysvetliť?
Je pravda, že výskyt DM2 u detí a mladých dospelých, na rozdiel od minulosti, už nie je vzácny. Rastúci trend však iba odzrkadľuje ničivý životný štýl rozšírený v celej spoločnosti. Mnoho detí má nadváhu alebo je obéznych, pretože preberajú „fast-foodovú“ a sedavú kultúru od svojich rodičov. Deti sú od malička vystavené naoko nevinným, priateľsky a štýlovo vyzerajúcim reklamám na čokolády, sladené a energetické nápoje, čipsy, vyprážané pokrmy a iné nezdravé potraviny, ktoré nezriedka konzumujú. Veľmi zlé je, že takúto stravu im často ponúkajú aj automaty alebo bufety v škole.

Deti a mladí ľudia sa dnes navyše hýbu menej ako ich rovesníci v minulosti. Sedávajú za počítačom alebo s mobilom v ruke. Je to ďalší rizikový faktor?
Určite. Nedostatok pohybu a nesprávna životospráva napomáha vzniku obezity. Praje tomu aj súčasný školský systém, pretože ani hodín telesnej výchovy nepribúda. Rovnako nepriaznivé je aj to, že kvôli komplikovanej dopravnej situácii v mnohých mestách, rodičia musia deti často voziť autom do školy a z nej, vlastné nohy tak používajú veľmi málo. K stúpajúcemu počtu chorých môže prispievať aj to, že deti sa v škole neučia, ako si pripravovať zdravé jedlo. Napríklad v škandinávskych krajinách sa to preberá. Negatívnym javom je i rozšírená konzumácia alkoholu u mladých. Popíjajú nezriedka už v pubertálnom veku a dokonca dievčatá, čo je prekvapivé. Okrem iných škodlivých dôsledkov je alkohol energeticky bohatý a prispieva k vzniku nadváhy.

Je obezita jediným dôvodom, prečo chorých na DM2 pribúda? Neprispieva k tomu aj náročná doba plná stresu?
Súhlasím, dlhotrvajúci stres, či už psychický alebo fyzický, nepraje úsiliu o zdravý a vyrovnaný životný štýl. Zvládanie stresu sa takisto v škole neučí a ľudia sa tomu často začnú venovať až vtedy, keď sa u nich objaví nejaký zdravotný problém. Našťastie, už sa objavujú aj pozitívne prvky. Veľmi sa mi napríklad páčia stravovacie zariadenia podporujúce „slow-food“, čiže kultúru, ktorá vyznáva, že človek má mať dosť času a pokoja na to, aby si vychutnal jedlo z kvalitných surovín.

Akú úlohu pri tomto ochorení zohráva dedičnosť? Je pravda, že ak má otec, mama alebo babka DM2, je možné, že ju dostane aj ich dieťa či vnúča?
Rodinný výskyt DM2 je jej zásadným rysom a je vyšší než u cukrovky 1. typu. Ak má ochorenie jeden z rodičov, riziko stúpa približne na 30%. Keď sú chorí obaja rodičia, riziko narastie až na zhruba 50%. Nededí sa však DM ako taký, ale náchylnosť na jej vznik. Choroba sa prejaví aj vďaka vplyvu vonkajších faktorov, ku ktorým patrí napríklad nadváha, obezita alebo stúpajúci vek. Po rodičoch máme nielen rizikové gény, ale aj odpozorovaný zdravý alebo menej zdravý životný štýl. A pri DM platí, že rozumnou životosprávou je možné nástup ochorenia znížiť alebo oddialiť.

Akých najmladších pacientov už evidujete?
Podľa štatistických údajov z Národného centra zdravotníckych informácií bolo v roku 2017, čo sú najčerstvejšie dostupné údaje, na Slovensku evidovaných s diagnózou DM2 10 detí vo veku 0-14 rokov a 476 detí a mladých dospelých vo veku 15-24 rokov. V tejto staršej kategórii registrujeme aj mierne stúpajúci trend vo výskyte.

O koľko vzrástol počet chorých v porovnaní s minulosťou?
V porovnaní s rokom 2009 vzrástol ich počet približne o 6%. Nárast sledujeme hlavne medzi ľuďmi staršími ako 55 rokov. Napríklad v skupine 65 a viac rokov sa oproti roku 2009 zvýšil počet diabetikov až o viac ako 20%.

Ako dáva o sebe vedieť DM2?
Počiatočné prejavy sú väčšinou miernejšie ako pri DM1. Pri nej sa objavuje veľký smäd s nadmerným pitím, zvýšené močenie, chudnutie, únava, zhoršenie zraku, infekčné prejavy, niekedy až rozvrat vnútorného prostredia s poruchou vedomia. Pri DM2 príznaky občas úplne chýbajú. To, že má človek toto ochorenie sa niekedy zistí až z krvných testov robených pri preventívnej prehliadke alebo inej príležitosti. Stáva sa však aj to, že cukrovku odhalíme až pri vzniku vážnych komplikácií, akými sú napríklad srdcový infarkt, mozgová príhoda či poškodenie zraku.

Kedy by už mladí mali navštíviť lekára? Hovorili ste o tom, že príznaky DM2 sú skôr nenápadné.
Rodičia s deťmi alebo mladí ľudia by mali navštíviť lekára, ak sa u nich začnú objavovať príznaky typické pre cukrovku. A to aj vtedy, ak sú veľmi nenápadné. Zastávam názor, že radšej prísť k odborníkovi zbytočne ako neskoro. Cukor sa dá okrem presného stanovenia v krvi zo žily vyšetriť aj orientačne pomocou glukomeru, nápomocné môže byť aj vyšetrenie moču priamo v ambulancii. Čo sa týka mladých ľudí, poradila by som im absolvovať pravidelné preventívne prehliadky u svojho praktického lekára, ktorých súčasťou je aj vyšetrenie hladiny cukru v krvi.

Lenže preventívne prehliadky môžu ľudia podstúpiť každé 2 roky. To je dlhý čas, počas ktorého sa môže udiať veľa zlého.
Myslím, že v prevencii a včasnom záchyte ochorenia máme veľké rezervy. Je preto nesmierne dôležité aktívne podporovať účasť na preventívnych prehliadkach. V ambulanciách všeobecných lekárov pre dospelých je však táto účasť u nás stále nízka, iba okolo 15%. Hodnoty krvného cukru ale stanovujú aj iní špecialisti v rámci odberov, ak to uznajú za potrebné.

Nebolo by dobré priamo testovať už aj obézne deti alebo mladých ľudí s nadváhou, aby sa ochorenie zachytilo čo najskôr?
Rovnako ako dospelí, aj deti by mali absolvovať preventívne prehliadky, ktoré v stanovenej frekvencii obsahujú aj vyšetrenie krvného cukru. Prípadné vyšetrenia nad rámec prevencie odporučí pediater individuálne podľa klinického stavu.

Ako sa lieči DM2 u mladých? Stačia režimové opatrenia, teda zníženie hmotnosti a úprava životosprávy?
Základným pilierom liečby DM2 je racionálna životospráva. Potrebný je aj pravidelný pohyb. Ideálne je venovať sa mu aspoň 150 minút týždenne. Ak sa takýmito opatreniami nedosiahnu optimálne výsledky, na rade je terapia tabletami alebo injekčnými liekmi, no nemusí to byť automaticky len inzulín. Niekedy treba intenzívnejšiu liečbu liekmi hneď od začiatku, čiže vtedy, keď sú už pri zistení cukrovky hodnoty cukru príliš vysoké alebo sú už prítomné komplikácie.

Musia diabetici 2. typu dodržiavať diabetickú diétu?
Dodržiavanie diéty je základom liečby cukrovky, predpokladom dobrých výsledkov aj prevenciou komplikácií. Táto výživa dnes predstavuje všeobecne odporučený model racionálneho stravovania. Diabetik by si mal vyberať stravu s nízkym obsahom jednoduchých cukrov, ktoré sa rýchlo rozkladajú, vstrebávajú a zvyšujú hodnoty cukru v krvi. Nevhodným je preto napríklad biely cukor, zákusky, sladkosti, ale škodí aj čokoláda, sladené nápoje a med. Diabetici by mali naopak uprednostniť potraviny obsahujúce zložené cukry, ako sú celozrnné pekárenské výrobky, ovsené vločky, strukoviny, zelenina a kyslejšie ovocie. Keďže DM2 býva spojený s nadváhou alebo obezitou, je potrebné znížiť aj príjem energeticky bohatých tukov, čo znamená vyhýbať sa mastným, vyprážaným pokrmom a vysokotučným mliečnym výrobkom.

Hovorili ste, že diabetici nemusia užívať len inzulín, ale aj iné injekčné lieky. Sú tieto injekcie novinkou v liečbe cukrovky?
Na Slovensku už niekoľko rokov používame injekčnú liečbu takzvanými analógmi glukagónu podobného peptidu-1. Dosahujeme s nimi dobré výsledky. Tieto lieky napodobňujú účinok prirodzených hormónov vznikajúcich v čreve, ktoré po požití potravy zvyšujú tvorbu a uvoľnenie inzulínu, a tak znižujú hladinu krvného cukru. Majú aj iné priaznivé účinky, z ktorých je významné, že znižujú pociťovanie hladu, spomaľujú vyprázdňovanie žalúdka, čiže človek ostatne dlhšie sýty. Viaceré z nich potvrdili aj ochranný účinok na vznik srdcovocievnych komplikácií. V blízkej budúcnosti očakávame aj ich tabletovú formu.

Kedy je už na rade inzulín?
Inzulín je liekom, ktorý vie najrýchlejšie a najsilnejšie znížiť hodnoty krvného cukru. Väčšinou sa podáva v priebehu vývoja ochorenia, keď už tablety alebo iné lieky nestačia, alebo keď sa iná liečba
z rôznych dôvodov podávať nemôže. Liečba inzulínom je potom trvalá. Vzácnejšie môže byť inzulín podávaný prechodne. Napríklad hneď na začiatku pri zistení cukrovky, keď má človek príliš vysoké hodnoty krvného cukru, ale dostávajú ho aj pacienti v období operácie či pri niektorých komplikáciách. Pri vyhovujúcich hodnotách potom môže byť inzulín nahradený tabletkami.

Môžu sa mladí vyliečiť z cukrovky 2. typu alebo ju budú mať už do konca života?
Cukrovka, okrem takzvanej tehotenskej cukrovky vyskytujúcej sa len počas trvania tehotenstva, je trvalým, a teda nevyliečiteľným ochorením. Je preto nesmierne dôležité nájsť si spôsob, ako s ňou s rešpektom existovať, aby život podstatne neskrátila alebo nesťažila svojimi komplikáciami.

Aká je prognóza ochorenia, ak toto ochorenie postihne dieťa alebo mladého človeka?
Všeobecne sa uvádza, že cukrovka skracuje život o niekoľko rokov. Dobrá dlhodobá kontrola ochorenia je základným predpokladom toho, aby sa predišlo komplikáciám a prognóza ochorenia ostala priaznivá. Diabetik by sa mal, najlepšie hneď od začiatku, o svoje ochorenie aktívne zaujímať, rozumieť mu, poznať svoje výsledky, diskutovať o nich s lekárom. Mladí ľudia sú priateľmi moderných technológií, umožňujúcich jednoduchú a efektívnu kontrolu hladín cukru pomocou glukomeru. S nimi si poľahky vedia hneď zistiť, či ich hodnota krvného cukru je v poriadku alebo sú potrebné nejaké zmeny. Dostupné sú napríklad už aj glukomery spojené s mobilnými telefónmi a glukózové senzory, ktoré merajú hodnoty cukru celých 24 hodín. Je však nesmierne dôležité uplatňovať zdravý životný štýl, užívať predpísanú liečbu, mať pod kontrolou aj krvný tlak a hladiny tukov v krvi.

Má ochorenie horšiu prognózu, ak prepukne v mladom veku? Rozvinú sa u mladého človeka častejšie komplikácie vzhľadom na to, že môže byť oveľa dlhšie chorý ako niekto, kto ochorie po päťdesiatke?
Je pravda, že výskyt komplikácií stúpa s dĺžkou ochorenia. Ich vznik je ale individuálny. Závisí hlavne od toho, či je cukrovka dobre liečená. Vlastným aktívnym prístupom každého pacienta sa môže riziko komplikácií výrazne zmierniť.

Ako predísť ochoreniu?
DM2 máme šancu zabrániť alebo oddialiť jej nástup zdravou výživou, pravidelným cvičením a kontrolou telesnej hmotnosti. Toto by si mali uvedomovať predovšetkým ľudia s vyšším rizikom vzniku tohto ochorenia. Je to vek nad 45 rokov, výskyt DM2 u blízkych príbuzných, prekonaná tehotenská cukrovka, vysoká hladina cholesterolu, vysoký krvný tlak, fajčenie, sedavý spôsob života, nadváha alebo obezita. K rizikovým faktorom patrí aj mierne zvýšená hladina krvného cukru, ktorá predchádza cukrovke. Ak by som to mala zhrnúť, treba sa zdravo stravovať, veľa pohybovať a absolvovať preventívne prehliadky.

Ivana Sevinská

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *