Sabinin sen o štúdiu po operácii ožil

Sabina žila zdravým životom. Od detstva plávala a tancovala. Od šestnástich rokov cvičila v posilňovni. Vyštudovala masmediálnu komunikáciu, jej láskou je však fitness. Vzorom Arnold Schwarzenegger. Jej snom a cieľom, na ktorý si roky šetrila, je štúdium na fitness akadémii v Austrálii.

Nikdy nebola chorá a lieky boli pre ňu neznámym pojmom. Bolesti hlavy poznala len z rozprávania. Najprv jej z ničoho nič začal meškať menzes. Potom ju v marci prepadla migréna, ktorá sa periodicky vracala koncom týždňa. Diagnóza: adenóm v hypofýze a následná ťažká život zachraňujúca operácia. Avízo, že zažije deň s migrénou sa objavovalo už ráno, keď ju namiesto budíka zobudila nepríjemná nezvyčajne prenikavá, pulzujúca bolesť. Zväčša sa spustila v záhlaví, postupne prechádzala do čelovej a spánkovej oblasti. Migrénové stavy sprevádzala najmä bolesť zadných stoličiek, ktorá niekedy vystreľovala do pravého ucha.

Najväčším vykúpením býval príchod noci, keď sa jej podarilo konečne zaspať a ráno po migréne nebolo ani stopy.

Hlboká, miestami tupá až bodavá bolesť útočila s premenlivou intenzitou. V tých chvíľach mala pocit, že jej exploduje celá hlava. Tvár jej opuchla hlavne v oblasti očí, za ktorými pociťovala nepríjemný tlak. Pri pohľade do zrkadla sa jej zdalo, že má namiesto hlavy tekvicu. Sprievodným javom záchvatov bolesti bola aj nauzea, vyvolaná neprestávajúcim tlakom, ktorý jej spôsobovala migréna. V zúfalej nádeji, že sa jej zbaví, zvracala. Úľava však neprichádzala. Stupňovanie bolesti sprevádzala precitlivenosť na svetlo, hluk a dokonca aj na pachy.

Spočiatku nebrala lieky

Sabina nepatrí k obdivovateľkám produktov farmaceutického priemyslu. Spočiatku odmietala akúkoľvek úľavu v podobe tabletiek a tieto stavy dokázala pretrpieť až do večera, keď od únavy zaspala. Neskôr pocítila úľavu po tabletke Migralginu. V jeden deň sa u nej vystupňovala migréna takej sily, že jej z očí vyhŕkli slzy. Vtedy si uvedomila, že spravila chybu, hneď, keď ráno zacítila príznaky záchvatu, neužila tabletku. Vzala si ju až keď bolo najhoršie a migréna rozvinula svoje nivočiace účinky a voľne predajná tabletka nemohla zabrať. Prijala to ako poučenie a posledné dva avizované migrózne stavy, zmierňovala tým, že užila Migralgin hneď ako vstávala z postele. Najväčším vykúpením býval príchod noci, keď sa jej podarilo konečne zaspaťa ráno po migréne nebolo ani stopy. Koncom marca sa migrény stratila a s nimi aj bolesti. Zašla k neurológovi Petrovi Kosoňovi. Výsledky prvých vyšetrení naznačovali, že je všetko v najlepšom poriadku. Absolvovala komplexné očné, endokrinologické vyšetrenie, sonografiu štítnej žľazy a gynekologické hormonálne a hematologické vyšetrenie. Všetky výsledky nasvedčovali, že je vo výbornom stave. Stále ju znepokojoval meškajúci menzes. Neurológovi sa nezdala ani intenzita bolestí, ktoré mu pacientka popísala. Pre istotu ju poslal na magnetickú rezonanciu. Doktor Kosoň jej oznámil desivú príčinu jej problémov – adenóm v hypofýze.Bol to pre ňu šok. V jej rodine sa nič podobného neobjavilo a ona vyznávala kalokagatiu ako ideál harmonického súladu a vyváženosť fyzickej a duševnej stránky človeka. Imponovala jej drina, odriekanie a sebadisciplína. Súťažila len sama so sebou ale klasický kulturizmus rezolútne odmietala, pretože je založený na podporných látkach, ktoré môžu v organizme narobiť neplechu. Pestovala naozaj zdravý životný štýl, má len dvadsaťsedem rokov a odrazu toto? Sen o štúdiu v Austrálii sa začal rozplývať.

Keď prekonala strach z operácie, Doktor Kosoň nález konzultoval s neurochirurgom Tomášom Žilkom. Nasledovala návšteva v jeho ambulancii v Univerzitnej Nemocnici Svätého Michala.
Po prvom vyšetrení jej vysvetlil pravdepodobnú diagnózu a predpokladané možnosti liečby. Operácie sa bála. Videla v nej poslednú možnosť. Akoby verila, že sa adenóm nejakým zázrakom stratí. Neurochirurg vzhľadom na jej výbornú kondíciu povedal: „Dáme tomu tri mesiace a uvidíme, ako sa bude adenóm správať, či bude ďalej rásť.“ Na odporúčania lekárov cvičila len ľahko a vynechala cviky, ktoré zvyšujú tlak v hlave. Po troch mesiacoch takmer kľudového režimu absolvovala kontrolnú magnetickú rezonanciu, ktorá ukázala, že adenóm zväčšil svoj objem.

Doktor Žilka používa 3D endoskop s 3D endoskopickou kamerou pri operácii mozgu.

Zázrak sa nekonal. Zašla za doktorom Žilkom. Zoznámil ju s možnými rizikami, ak by operáciu nepodstúpila. Adenóm mohol výrazne narásť a v krajnom prípade aj zakrvácať a spôsobiť tak urgentný stav. Nádor bol príliš blízko očných nervov. Pri ďalšom zväčšení hrozilo zhoršenie zraku až oslepnutie. Doktor Žilka jej detailne priblížil prípravu operácie, jej priebeh, pooperačné stavy a podmienky pre úspešnú rekonvalescenciu. Bola to jej prvá operácia v živote a hneď taká ťažká. To ju v prvom momente vystrašilo. Z mladého neurochirurga vyžarovala istota, ktorú pociťovala od prvého stretnutia. Ochotne zodpovedal všetky prípadné otázky a vzbudil v nej istotu, že všetko dobre dopadne. Jednoducho mu uverila.

Večer pred operáciou bola vystresovaná. Pred operáciou jej obviazali nohy. Odrazu to chcela mať čo najskôr za sebou. Pamätá si, že jej navliekli anjeličkovskú košieľku. Počula slová anestéziológa a potom nič. Okolo štvrtej hodiny popoludní ju prebudili na Jiske.
„Ste po operácii, nezľaknite sa.”
V tej chvíli pocítila urputné migrénové bolesti, ktoré blúdili cez čelo, zuby a spánky. Povedala: „Mám teplotu, horím.“
„Nemáte teplotu,” povedala sestrička a dala jej na čelo obklad. Potom zaspala. Po ďalšom prebudení už necítila nijakú bolesť. Druhý deň na Jiske vstala z postele. Týždeň po operácii ju vďaka dobrým výsledkom prepustili domov. S úľavou zistila, že sa jej obnovila menštruácia. Sabina vie o hodinovej operácii len z rozprávania doktora Žilku. Spomína na neho ako na milého, ochotného a dôsledného lekára, ktorého cieľom je bez ohľadu na závažnosť diagnózy šťastný pacient. Jej sen o fitness akadémii v Austrálii sa znovu stal skutočnosťou.

Čítajte ďalej rozhovor s doktorom Tomášom Žilkom:pripravil
Peter Valo


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *