Prelomový úspech slovenskej vedy!

Slovenská spoločnosť Chirana Medical vytvorila strategické partnerstvo s IPM Group a  začína vyrábať pľúcne ventilátory priamo v USA. Ide o prelomový úspech spojenia vedy a financií. Namiesto príchodu zahraničnej technológie na Slovensko expanduje slovenská technológia do sveta, a to hneď do USA.

Významný míľnik v dlhodobej misii na zlepšovanie výsledkov zdravotnej starostlivosti. Tak  charakterizuje aktuálne úspešné spustenie výroby v USA výkonný riaditeľ spoločnosti IPM Chirana  Bud Reeves. Ide o zásadný míľnik pre slovenskú vedu. Technológia neprichádza na Slovensko, ale  výroba založená na slovenskej technológii prichádza na svetovú scénu.

„Ventilátor Aura V poskytuje lekárom po celom svete špičkové riešenie zamerané na pacienta. Sme  veľmi radi, že môžeme založiť naše sídlo v prestížnom Research Triangle Park – teda v jednom z  najstarších a najväčších vedeckých parkov v Severnej Amerike. Sme hrdí aj na to, že výrobná  spoločnosť SMTC spustila zrýchlený plán výroby a do konca roka 2020 vyrobia minimálne 300  ventilátorov Aura V.“ 

IPM Chirana vznikla ako strategické partnerstvo medzi popredným slovenským investorom IPM a  slovenskou spoločnosťou Chirana Medical. Cieľom tohto spojenia bolo urýchlenie globálnej  produkcie ventilátorov. IPM Group je dlhodobo aktívna v technologickej oblasti, v ktorej pôsobí  v spoločnosti InoBat (revolučné a ekologické riešenia na skladovanie energie) či Tachyum (vývoj  mikroprocesora v Silicon Valley). 

Ventilátor Aura V je pritom už roky k dispozícii v EÚ a ďalších častiach sveta. Aura V tiež nedávno  získala núdzové povolenie ANVISA v Brazílii. Žiadosti o použitie v USA a Kanade sú momentálne  predmetom kontroly. Doteraz však vždy išlo o ventilátory vyrobené na Slovensku. 

„Veríme, že svet nepotrebuje lacné ventilátory, ale kvalitné ventilátory,“ uviedol Peter Gajdoš,  výkonný predseda IPM Chirana a vedúci rizikového kapitálu v spoločnosti IPM Group. „IPM  Chirana spája vedeckú a technologickú špičku vo svojich odboroch. Spoločne sme sa zaviazali  dodávať ventilátory pacientom a lekárom. Preto nás nesmierne teší, že sme dokázali otvoriť naše  sídlo v USA a spustiť výrobu.“ 

Ventilátor Aura V je navrhnutý na použitie na jednotkách intenzívnej starostlivosti na podporu  dýchania a ochranu pľúc pacientov, pričom lekárom poskytuje dôležité informácie. Rozsah

podpory ventilácie pľúc je komplexný. Poskytuje podporné spontánne dýchanie napr. v režime  neinvazívnej High-Flow ventilácie cez nazálnu masku i pri počiatočných štádiách ochorenia COVID 19 až po invazívnu ventiláciu pacientov s ťažko nehomogénne poškodenými pľúcami (napr. ARDS  alebo pneumónie H1N1, MERS, COVID-19 a pod.). 

Ide o absolútnu špičku – skladá sa z približne 1 200 samostatných komponentov, ktoré riadi  sofistikovaný systém umelej inteligencie. Jeho prioritou je poskytovanie individualizovanej  netraumatizujúcej umelej pľúcnej ventilácie, šitej na mieru konkrétnemu pacientovi a jeho stavu  pľúc. 

„Ventilátor Aura V je jedným z technologicky najvyspelejších ventilátorov na svete,“ vysvetľuje Mike Gentile, viceprezident IPM Chirana pre lekárske záležitosti. „S prebiehajúcou pandémiou  COVID-19 a celosvetovým nedostatkom ventilátorov je náš príspevok k svetovej výrobe  rozhodujúci. Viac pacientov a lekárov bude mať úžitok zo sofistikovanej technológie ventilátora  Aura V, ktorá optimalizuje starostlivosť o pacienta.“ Výkonný predseda IPM Chirana Peter Gajdoš však pripomína, že mať správnu technológiu je len  časťou úspechu v boji proti pandémii. „Zdravotnú starostlivosť môže narušiť nedostatok  kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov. Môžete mať všetky lieky, ktoré chcete, všetko  vybavenie, ktoré potrebujete, ale netreba zabúdať, že bez dostupného vyškoleného personálu je  všetko uvedené takmer zbytočné.“

Viac informácií o IPM Chirana nájdete na spustenej webovej stránke www.ipmchirana.comPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *