Unikátny zákrok v trnavskej nemocnici

MUDr. Juraj Ďurina s manželmi Csutiovcami.
Ponúkam vám príbeh pani Margity z Nových Zámkov a troch lekárov rôznych odborností z rôznych nemocníc, ktorí sa pravidelne bez oficiálnych multidisciplinárnych komisií telefonicky kontaktujú a spolu hľadajú riešenia…

Margita robila optičku. S Imrom žili spolu v šťastnom manželstve jedenásť rokov. Pred štyrmi rokmi ju začali prenasledovať návaly slabosti. Obvodný lekár skonštatoval nízky krvný tlak a hepatitídu typu C. Stav sa zhoršoval. Gitta, ako ju láskyplne oslovoval manžel Imro, rada pracovala v záhradke, teraz do nej chodila viac-menej oddychovať. V práci ju prepadávali veľké nevoľnosti končiace závratmi. Manžel, elektrotechnik, jej pomáhal, ako sa dalo. Vytrvalo študoval na internete. Nevedel nájsť správneho doktora.

V roku 2018 Gita doma odpadla

Imro ju našiel v bezvedomí. Okolo nej bolo plno krvi, ktorú zvracala a vytekala jej aj z konečníka. Imro hneď zavolal Rýchlu lekársku pomoc. Sanitka zastala pred ich domom o päť minút. Štyridsať minút sa snažili stabilizovať jej stav. Nebolo to ľahké, lebo jej nemohli odmerať dolný krvný tlak. V nemocnici sa prebrala na jiske.

Napriek starostlivosti lekárov bola stále malátna. Bolelo ju brucho. Nemohla jesť a strácala energiu. Nevládala ani zodvihnúť ruku a stále zvracala krv. Po intenzívnej snahe lekárov sa podarilo krvácanie zastaviť. Pokožka jej vybledla. Dostala viacnásobnú transfúziu krvi a infúzie. Na jiske bedlivo sledovali každý jej pohyb.

Na druhý deň ju poslali na vyšetrenie gastroenterológovi Jurajovi Ďurinovi. Zistil krvácanie zo žalúdočných varixov. Na krvácajúcu žilu nasadil gumičku, čím sa zablokovala cesta pre únik krvi. Následne na jej mieste vznikla jazva. V novozámockej nemocnici tento problém riešili endoskopickou metódou, ktorú priniesol zo zahraničia doktor Branislav Kunčak. Pri nej sa varixy uzatvorili špeciálnym lepidlom, ktoré rizikové miesto jednoducho uzatvorilo. Po tomto zákroku sa Gitta postupne dostala z kritického stavu.

Zápas s hepatitídou C

Doktor Ďurina posunul jej ďalšiu liečbu hepatológovi Marekovi Rácovi z nitrianskej nemocnice. K jej diagnózam patrili aj časovo neurčiteľná hepatitída C, ktorá spôsobila cirhózu pečene. Doktor Rác po odberoch krvi a vyšetrení pečene na magnetickej rezonancii predpísal Gitte nové lieky, na ktoré bolo treba nejaký čas čakať. Po niekoľkomesačnej liečbe a odberoch krvi, pri dôslednom sledovaní stavu sa problém podarilo vyriešiť. Vo februári 2019 mohol svojej pacientke oznámiť, že hepatitída C je minulosťou.

Po dlhej liečbe musela držať prísnu diétu. Užívala viacero liekov. Občas ju trápilo spuchnuté brucho. Celé dni preležala. S námahou dokázala prejsť na potrebu. Manžel jej všemožne pomáhal a dodával vieru, že znovu naberie silu. Organizmus sa po dlhodobom ničení vírusom začal pomaly prebúdzať. Cirhóza však strašila ďalej. V máji 2019 začala znovu krvácať z konečníka a skončila v novozámockej nemocnici. Po infúziách a transfúzií krvi a krvnej plazmy sa stav stabilizoval.

Doktor Ďurina pri vyšetrení zistil, že tieto varixy žalúdka nedokážu odstrániť endoskopickým lepením. Konzultoval prípad so svojimi priateľmi, hepatológom Martinom Rácom a intervenčným rádiológom primárom Andrejom Klepancom z trnavskej Rádiologickej kliniky. Hľadali riešenie, aby sa táto situácia nezopakovala. Napokon sa dohodli pre ďalší zákrok, aký v tom čase na Slovensku nerobil nik.

Pani Gitta je opäť v svojej záhrade.
Gittu čakala operácia CARTO v Trnave

V novozámockej nemocnici ju infúziami a liekmi pripravili na zákrok. Ocitla sa v operačnej sále. Počas operácie bola pri vedomí. Počula pokojné hlasy lekárov. Zacítila bodnutie v slabinách, keď jej znecitlivili miesto, ktorým doktor Klepanec prenikol do veľkej cievy. Ako vo sne videla na veľkom monitore vnútorné steny svojich žíl v mnohonásobnom zväčšení.

Necítila ani to, ako jej operatér s pomocou balónikovej asistencie koilmi a špeciálnymi lepidlami uzatváral kŕčové žily v žalúdku, ktoré jej spôsobili toľko utrpenia. Po dvojhodinovej operácii sa nakrátko ocitla na trnavskej jiske. Vyšetrenie na CT potvrdilo, že sa varixy celkom uzavreli.

Po krátkom pobyte v Trnave previezli Gittu do novozámockej nemocnice, kde doktor Ďurina po mesiaci endoskopickým vyšetrením potvrdil výsledok z Trnavy. Jediným výkonom sa podarilo odstrániť riziko ďalších krvácaní. Gitta sa po dvoch rokoch konečne zasmiala. Imro ju sprevádza na vyšetrenia k doktorovi Ďurinovi. Viac ako rok už vôbec nekrváca. Krvný obraz má temer upravený. Pri poslednej kontrole mohol gastroenterológ s potešením skonštatovať, že sa do chorobou utýranej ženy celkom vrátil život. Pochválila sa mu, že zase vedie domácnosť a vrátila sa aj do záhradky, ktorú majú pri rodinnom dome.

Ďakujem pánom doktorom Jurajovi Ďurinovi, Martinovi Rácovi a Andrejovi Klepancovi, ako aj lekárom a sestričkám z novozámockej, nitrianskej a trnavskej nemocnice za vysokú odbornosť a ľudskosť, ktorými mi pomohli v skoro nezvratnej situácii.

Margit Csuti

Čítajte ďalej rozhovor s lekármi:pripravil
Peter Valo


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *