Prevencia nozokomiálnych nákaz

Len v Európe zaznamenajú v zdravotníckych zariadeniach ročne milióny prípadov nemocničných infekcií. Aký dopad môže mať infekcia na našu spoločnosť, nám ukazuje aj súčasná pandémia COVID-19. Spoločne s profesionálnymi zdravotníkmi a svojimi klientmi sa skupina HARTMANN práve vydáva na misiu namierenú na podporu zdravotníckych zariadení a zvyšovanie všeobecného povedomia o problematike infekcií.

„HARTMANN ponúka komplexný program na prevenciu infekcií. Cieľom našej misie je vzdelávať profesionálnych zdravotníkov a zaistiť väčšie bezpečie pacientov, a to formou individuálnych konzultácií na klinikách a v opatrovateľských domovoch zameraných na optimalizáciu procesov a prerušenie reťazca rizík, ale aj vzdelávaním verejnosti s cieľom priblížiť jej prevenciu infekcií,“ vysvetľuje Thomas Haeni, viceprezident programu pre prevenciu nemocničných infekcií spoločnosti HARTMANN.

Program proti nemocničným nákazám

V zdravotníctve v súčasnosť dominuje téma koronavírusu. Dlho pred pandémiou však museli zdravotnícke zariadenia zápasiť s takzvanými nozokomiálnymi nákazami, ako je meticilín – rezistentný zlatý stafylokok (MRSA). Náklady na liečbu zdravotných problémov spôsobených týmito nákazami v Európe každý rok dosahujú až 7 miliárd eur, nehovoriac o utrpení pacientov, ktorému nemuselo dôjsť, a strate ich dôvery v systém zdravotníctva.

„Osobne poznám jednu kliniku, ktorá s problémami hľadala nový personál, pretože v nej predtým vypukla infekcia, ktorá vážne poškodila jej povesť, aj keď v iných ohľadoch je vnímaná ako zdravotnícke zariadenie na vynikajúcej úrovni. Holistická prevencia môže zachrániť životy a zabrániť následnému vzniku finančných nákladov,“ pokračuje Thomas Haeni.Misia sa v súčasnosť zameriava na štyri najbežnejšie typy infekcie: ventilátorová pneumónia (VAP), infekcia močových ciest v dôsledku katetrizácie (CAUTI), infekcia súvisiaca s chirurgickým zákrokom (SSI) a infekcia krvného obehu súvisiaca s centrálnym katétrom (CLABSI). Samozrejme, nemožno prehliadať ani infekčné ochorenia s nákazou mimo nemocníc.

„Klasická chrípka a COVID-19 sú nebezpečné, ale často sa im dá predísť. Aj tomu sa naša misia venuje,“ povedal Thomas Haeni.

Komplexný a individuálny prístup

Kľúčovým prvkom misie je zriadenie obsahového centra na missionprevention.sk. Digitálna platforma ponúka informácie, novinky a tipy na prevenciu infekcií vo forme balíkov. Dôraz sa kladie na prístup zameraný na výsledky. V tejto súvislosti sa HARTMANN môže spoľahnúť na know-how svojho výskumného ústavu Bode.

„Ponúkame digitálne a polodigitálne riešenia pre monitorovanie hygieny a optimalizáciu procesov, nástroje na navrhovanie kampaní a plánovanie dezinfekcie, ako aj ďalšie nástroje na zníženie rizika infekcie v nemocniciach, v zariadeniach opatrovateľských služieb a ambulantnej starostlivosti. Našich partnerov podporujeme aj prostredníctvom praktických a vzdelávacích seminárov a webinárov a samozrejme ponúkame produktové balíčky šité na mieru podľa ich potrieb,“ hovorí Thomas Haeni.

„Poskytneme tiež veľké množstvo relevantných informácií, pretože iniciovať zmenu a priniesť vylepšenia môžete, len ak máte potrebné vedomosti. Týmto spôsobom môžeme najlepšie plniť svoju úlohu partnera.“

pr-

FOTO: HARTMANN

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *