Ministerstvo zdravotníctva vyzýva pacientov po orgánových transplantáciách, aby pri ochorení COVID-19 kontaktovali lekára transplantačného centra. Urobiť tak majú aj pri ľahšom priebehu ochorenia. U infikovaných pacientov po orgánových transplantáciách je nutné zvážiť úpravu imunosupresie. Zabúdať by na to nemali ani ošetrujúci lekári pri domácej liečbe i hospitalizácii takýchto pacientov. Môže to mať pri liečbe kľúčový význam.
Pandémia postihuje aj pacientov po orgánových transplantáciách. S narastajúcou chorobnosťou sa v poslednom čase sa stáva, že infikovaní bezpríznakoví pacienti alebo pacienti s miernymi príznakmi v domácom ošetrení vyčkávajú s telefonickou konzultáciou s transplantačným špecialistom. Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre orgánové transplantácie Zuzana Žilinská vyzýva pacientov aj ošetrujúcich lekárov, aby s konzultáciou neváhali.
„Cieľom výzvy je zlepšiť informovanosť pacientov aj lekárov o potrebe čo najskoršej konzultácie úpravy imunosupresívnych liečiv u pacientov po orgánových transplantáciách SARS-Cov-2 pozitívnych, aj bezpríznakových a pacientov s ochorením COVID-19, aj mierna forma,“ upozorňuje Zuzana Žilinská. Ako doplnila neodkladná úprava imunosupresívnej liečby môže mať pre pacienta kľúčový význam v rozvoji ochorenia COVID-19 ako aj prognóze.
Transplantačný program v druhej vlne pandémie pokračuje za
dodržania prísnych protiepidemických opatrení. Problematika darcovstva a transplantácií je po prvýkrát súčasťou programového vyhlásenia vlády. V roku 2019 bolo na Slovensku vykonaných 259 transplantácií orgánov. Z toho 197-krát sa transplantovala oblička, 41-krát pečeň a 21 pacientom transplantovali srdce. Transplantačný program sa realizuje v piatich špecializovaných pracoviskách. Jeden darca môže darovaním orgánov zachrániť až sedem životov. Štatistiky za rok 2020 budú k dispozícii koncom januára 2021.
Výzva pre lekárov a pacientov po transplantácii
Lekár
- Neodkladne konzultovať zdravotný stav pacienta po orgánovej transplantácii, ktorý je pozitívne testovaný na SARS-Cov-2 alebo sa objavili príznaky ochorenia COVID-19 (aj mierne), nakoľko skorá úprava imunosupresie a ďalšia špecifická liečebná intervencia konzultovaná s príslušným špecialistom transplantačného centra môže zásadne ovplyvniť rozvoj ochorenia COVID-19 a prognózu pacienta.
- Neodkladná úprava imunosupresie konzultovaná s príslušným transplantačným špecialistom je potrebná u pacientov v domácej liečbe ako aj hospitalizovaných a má byť urobená v rámci prvých intervenčných krokov.
Pacienti
- Pokiaľ ste pozitívne testovaní na SARS-Cov-2 alebo sa u vás objavili príznaky ochorenia COVID-19 (aj mierne), ihneď konzultujte s transplantačným centrum.
- Informujte ošetrujúceho lekára o vašom stave, aby bolo možné neodkladne upraviť imunosupresiu a navrhnúť ďalší postup.
- Skorá úprava imunosupresie a ďalšia špecifická liečebná intervencia konzultovaná s príslušným špecialistom transplantačného centra môže zásadne ovplyvniť rozvoj ochorenia COVID-19 a vašu prognózu.
Pripravilo: MZ SR
FOTO:
Woman photo created by peoplecreations – www.freepik.com
- UNLP ponúka nové glaukómové implantáty, ide o jediné certifikované pracovisko na východe
- VOÚ: Pacientky diagnostikujeme a operujeme miniinvazívne pomocou novej laparoskopickej veže
- PO KONŠTATOVANÍ DISKRIMINÁCIE PRI LIEČBE HEPATITÍDY TYPU C VEREJNÝ OCHRANCA PRÁV VYZÝVA LEKÁROV, PACIENTOV A PACIENTSKÉ ORGANIZÁCIE, ABY PODALI PODNET
- Kávička Na Malíčka 2023
- Boj proti ochoreniu neustáva
- 2023 Inovatívny projekt „Pre zdravie detí“ podporuje vzdelávanie rodičov a ich spoluprácu s pediatrami