Vakcína od Janssenu ponúka niekoľko výhod

Vakcína od firmy Janssen zatiaľ nie je veľmi diskutovaná. Zdá sa však, že má dve významné výhody. Tou prvou je možnosť, že sa dá skladovať v bežnej chladničke, čím sa môže stať ľahko distribuovateľnou a využitelnou aj v ambulanciách všeobecných lekárov. Druhou výhodou je, že stačí iba jedna vakcinačná dávka. Druhá dávka, ako v prípade konkurenčních vakcín, nie je potrebná.

Na rozdiel od mRNA vakcíny konzorcia Pfizer/Biontech, ktorá sa viaže na jednoreťazcovú RNA sa táto vakcína viaže na dvojreťazcovú DNA. Riaditeľ Biologického centra Akadémie vied ČR prof. Libor Grubhoffer pre iRozhlas.cz uviedol:

DNA vakcína má akúsi výhodu, že z hľadiska  tkanivovej príslušnosti zachováva prirodzenosť v tom, kam je dopravená. Dostáva  sa do respiračného traktu a imunita môže mať bližšie k tej prirodzenej.“.

Fungovanie novej vakcíny opisuje Dr. Marhai Mammen, šéf výskumu a vývoja firmy Janssen nasledovne:

„Na rozdiel od vakcín mRNA, ktoré používajú messenger RNA na vytvorenie proteínu, ktorý vyvoláva imunitnú odpoveď v tele, naša výskumná vakcína COVID-19 používa adenovirus – typ vírusu, ktorý spôsobuje bežné prechladnutie.“.

Ďalej dodáva, že firma pokračuje aj v testovaní režimu dvoch vakcinačních dávok miesto jednej. Cieľom je preveriť, či dve vakcinačné dávky zvýšia stupeň alebo dĺžku ochrany pacienta. V Českej republike plánujú podľa stratégie očkovania proti COVID-19 nasadenie vakcíny od apríla 2021.

FOTO:
Medical photo created by freepik – www.freepik.com


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *