Dajme deťom počas pandémie viac autonómie

Rodičovstvo nikdy nebolo jednoduché a pandémia koronavírusu priniesla nové otázky a problémy. Počas krátkej doby sa z väčšiny rodičov stali aj učitelia, kuchári, upratovači či animátori voľného času. A k tomu všetkému im ostalo ich vlastné zamestnanie ako koníček. Často si teraz rodičia kladú otázku, či túto situáciu zvládajú a či svoje deti nezanedbávajú?

Pre rodičov sú tak dobrou správou výsledky novej nemeckej štúdie „A Little Autonomy Support Goes a Long Way“, podľa ktorej môže byť najúčinnejšia stratégia pre dospelých a aj deti, ak sa deťom dopraje trochu viac slobody. Táto štúdia skúmala, či rodičovské správanie podporujúce autonómiu uľahčilo adaptáciu a lepšiu pohodu dieťaťa.

Rodičovstvo založené na autonómii dáva deťom možnosť v rozumných medziach pracovať samostatne. V rámci tejto rodičovskej techniky dospelý umožňuje dieťaťu skúšať svoje vlastné stratégie a riešenia bez obáv z trestu. Dieťa takto získava príležitosť byť zodpovedným za svoje činy a ich následky.

V kontexte aktuálnej pandémie znamená rodičovstvo založené na autonómii to, že dieťa preberá väčšiu zodpovednosť za kvalitu svojho online vyučovania, rovnako tak ako by to robilo, keby bolo samo v rámci klasického prezenčného školského vyučovania. Súčasne táto technika dáva pracujúcim rodičom viac času pre ich ostatné povinnosti.

Zdroj: Neubauer, A.B., Schmidt, A., Kramer, A.C. and Schmiedek, F. (2021), A Little Autonomy Support Goes a Long Way: Daily Autonomy‐Supportive Parenting, Child Well‐Being, Parental Need Fulfillment, and Change in Child, Family, and Parent Adjustment Across the Adaptation to the COVID‐19 Pandemic. Child Dev. https://doi.org/10.1111/cdev.13515

FOTO:
Photo created by freepik – www.freepik.com


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *