Lekári liečia, ministerstvo zlyháva

„Vďaka absurditám, ktoré nám ministerstvo zdravotníctva pripravilo, začína byť situácia neúnosná“, uviedla v relácii rádia Expres MUDr. Michaela Macháčová, ktorá je viceprezidentkou Slovenskej spoločnosti všeobecných lekárov /SSVL/.

Chronologicky, dňa 3.8 2020, vydalo MZ SR odporúčanie ako liečiť ambulantných Covid 19 pacientov. Tento postup potvrdilo dňa 26.10.2020.  „Podľa tohto odporúčania by  ambulantní lekári mali liečiť len symptómy! Nepodávať žiadnu inú terapiu, ale dávať len lieky proti kašľu, proti horúčke a pod. …Ak by sme naozaj takto postupovali (ako odporúča MZ SR), tak tie nemocnice už teraz nestoja“, pokračovala viceprezidentka SSVL. Podľa lekárky ministerstvo postupy neaktualizuje, nesleduje trendy vo svete a neinformuje lekárov.

Postup väčšiny všeobecných lekárov zhodnotila takto: „My sme preto proaktívne nasledovali odporúčania zahraničných odborných časopisov na liečbu Covid pacientov. To znamená, že používame kompletnú antiCovid terapiu“.

„Ambulantní lekári si tieto informácie zisťujú sami a takpovediac na vlastnú päsť liečia pacientov s Covid-19 podľa najnovších odporúčaní a doslova napriek odporúčaniam našej vlády tak, ako sa to robí inde vo svete“, zdôraznila viceprezidentka Slovenskej spoločnosti všeobecných lekárov a informuje ďalej: „Jeden z hlavných liekov je aj Isoprinosine, ktorý si ale musí pacient zaplatiť sám, pretože je preskripčne obmedzený. Tabletky, ktoré stáli 33 eur, už teraz nezoženiete a ja keď to predpisujem, tak tam musím napísať, že si to pacient hradí sám, pretože je to preskripčne obmedzené. Teraz je k dispozícii už iba sirup a pacienta to stojí 54 eur, tak si predstavte takú viacčlennú rodinu, koľko zaplatia. Takto sme my podľa svojho medicínskeho vedomia a svedomia začali liečiť.“.

„Teraz vkladáme nádej do ivermektínu a mal by byť podľa posledných informácií k dispozícii od budúceho týždňa aj pre všeobecných lekárov “ dodala MUDr. Macháčová.

FOTO: MZ SR


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *