Ministerstvo zdravotníctva zaspalo dobu

Schopnosť strategicky uvažovať vyžaduje aj predpokladať hranične nepriaznivé okolnosti. Nepriaznivá je i realita výroby či distribúcie vakcín voči očakávaniam a plánom, ktoré mala naša vláda. Tento vývoj sa dal istú dobu očakávať a ako pomoc pri riešení nedostatku vakcín sa už dlhodobo javila ruská vakcína Sputnik V. 

Ako sme už informovali v minulosti našich čitateľov, Maďarská republika nepodcenila strategickú prípravu a má opciu na nákup niekoľkých miliónov dávok Sputnik V dávno podpísanú. Dokonca, prvé vakcíny už má na svojom území.

Na Slovensku máme  situáciu diametrálne odlišnú,  až dnes oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí, že sa Slovensko snaží zaobstarať ruskú vakcínu Sputnik V proti ochoreniu COVID-19. Ako sa ďalej uvádza v stanovisku ministerstva zdravotníctva, o registráciu ruskej vakcíny Sputnik v EÚ požiadali jej výrobcovia 19. januára. K registrácii zatiaľ nedošlo. Ministerstvo zdravotníctva SR môže vydať povolenie aj pre vakcínu, ktorú ešte neschválila Európska lieková agentúra (EMA). Ide však za jednu z hraničných možností, ktorú ministerstvo zvažuje.

FOTO: MZ SR


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *