Európska komisia prichádza s plánom boja proti rakovine

Európska komisia (EÚ) predstavila európsky plán boja proti rakovine, ktorý v 42 bodoch pokrýva celé ochorenie, od prevencie, diagnostiky a liečby, až po podporu kvality života pacientov s rakovinou, rovnako tak ako vyliečených pacientov.

Tento plán je jednou z hlavných priorít Európskej komisie pod vedením Ursuly von der Leyenovej v oblasti zdravia, ktorá tento plán uviedla slovami: „Zatiaľ čo sme v roku 2020 bojovali všetci proti pandémii COVID-19, mnohí z nás viedli tichý boj proti rakovine. V roku 2020 sme pre túto chorobu prišli o životy 1,3 miliónov Európanov. A bohužiaľ počet prípadov stúpa. Preto dnes predkladáme európsky plán na boj proti rakovine. Boj tých, ktorí bojujú v Európe s rakovinou, je aj naším bojom.“ Na boj proti rakovine sa celkovo vyčlenia 4 miliardy EUR.

Súčasťou plánu je aj vytvorenie nového pracoviska (Knowledge Centre on Cancer), ktoré by malo pomôcť koordinovať  na úrovni EÚ vedecké a technické iniciatívy súvisiace s rakovinou. Plán proti rakovine je štruktúrovaný do štyroch kľúčových oblastí (prevencia, včasné odhaľovanie rakoviny, diagnóza a liečba, zlepšenie kvality života onkologických pacientov a ľudí, ktorí prežili onkologické ochorenie) s 10 hlavnými iniciatívami a niekoľkými podpornými akciami.

FOTO:
Photo created by freepik – www.freepik.comPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *