Švajčiarska protilátka ničí aj britskú mutáciu

Aj keď vírus môže mutovať, a vyhnúť sa tak útoku jednej protilátky, tak sme dokázali, že nedokáže uniknúť dvojitému pôsobeniu našej bišpecifickej molekuly“ tvrdí Luca Varani, vedúci výskumného tímu zo švajčiarskeho Inštitútu pre biomedicínsky výskum.

Švajčiarsky vývoj bol založený na protilátkach, ktoré získali  výskumníci v Bellinzone z protilátok od pacientov, ktorý prekonali Covid-19, uvádza sa v stanovisku Biologického centra Akadémie vied Českej republiky, ktoré spolupracuje na overovaní účinnosti protilátky v preklinickej štúdii. Aby bola liečba protilátkami úspešná, tak je nutné, aby táto zaberala proti práve sa vyskytujúcim variantom vírusu, ale je nutné zabrániť aj jeho mutáciam, ktoré by viedli k zvyšovaniu jeho odolnosti.

Podľa slov Lucu Varaniho, vedúceho výskumného tímu zo švajčiarskeho Inštitútu pre biomedicínsky výskum, tento problém vyriešili tak, že spojili dve prirodzené protilátky do jednej molekuly zvanej bišpecifická protilátka, ktorá cieli súčasne na dve vírové miesta. Práve toto zacielenie na dve nezávislé miesta v štruktúre vírusu predstavuje inováciu, ktorá znemožňuje vírusu vyvíjať si rezistenciu voči liečbe.

Ako uvádza ďalej správa AV ČR, preklinická štúdia sa realizovala od novembra minulého roku v českobudějovických laboratóriách v podmienkach vysokého stupňa zabezpečenia. Štúdia potvrdila, že švajčiarska bišpecifická protilátka účinne zneškodňuje koronavírus SARS-CoV-2 aj s jeho variantami, včítane nedávnej britskej mutácie. Protilátka môže nielen podporiť liečbu pacienta so slabou imunitnou odpoveďou, ale zároveň môže fungovať aj ako prevencia.

FOTO:
Photo created by freepik – www.freepik.comPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *