Klimatická zmena možným vinníkom pandémie

Zmena podnebia mohla hrať priamu úlohu pri vzniku SARS-CoV-2, vírusu, ktorý spôsobil pandémiu COVID-19 tvrdí štúdia v časopise Science of the Total Environment.

Štúdia použila údaje o teplote a zrážkach za posledných 100 rokov na modelovanie populácie desiatok druhov netopierov na základe ich požiadaviek na biotop a ich rozšírenia na začiatku 20-teho storočia, uvádza Univerzita v Cambridge. Vedci odhalili rozsiahle zmeny v type vegetácie v provincii Yunnan na juhu Číny a v priľahlých oblastiach Mjanmarska a Laosu za posledné storočie. Klimatické zmeny vrátane zvýšenia teploty, slnečného žiarenia a atmosférického oxidu uhličitého – ktoré ovplyvňujú rast rastlín a stromov – zmenili prirodzené biotopy z tropických kríkov na tropické savany a listnaté lesy. Vytvorilo sa tak vhodné prostredie pre mnoho druhov netopierov, ktoré prevažne žijú v lesoch.

 „Keď zmena klímy zmenila biotopy, druhy opustili niektoré oblasti a presunuli sa do iných – pričom si so sebou vzali aj svoje vírusy. To nielen zmenilo oblasti, kde sú vírusy prítomné, ale s najväčšou pravdepodobnosťou umožnilo nové interakcie medzi zvieratami a vírusmi, čo spôsobilo prenos alebo vývoj škodlivejších vírusov,“ uviedol Robert Beyer, šéf výskumného tímu. V štúdii sa ďalej uvádza, že svetová populácia netopierov nesie okolo 3 000 rôznych druhov koronavírusov, pričom každý druh netopiera obsahuje priemerne 2,7 koronavírusov – väčšinou bez prejavov príznakov.

Nárast počtu druhov netopierov v konkrétnej oblasti spôsobený zmenou podnebia môže zvýšiť pravdepodobnosť, že sa v nich bude vyskytovať, prenášať alebo vyvíjať koronavírus škodlivý pre človeka. Väčšina koronavírusov prenášaných netopiermi sa nemôže preniesť na človeka. Ale niekoľko druhov koronavírusov, o ktorých je známe, že infikujú ľudí, je veľmi pravdepodobné, že pochádzajú z netopierov, vrátane troch, ktoré môžu spôsobiť smrteľné následky pre ľudí. Východiskom zo situácie je podľa vedcov aj spomalenie procesov globálneho otepľovania.

FOTO:
Photo created by freepik – www.freepik.comPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *