MZ SR: Dnes dorazí ďalších 1000 dávok ivermektínu

Pacienti na Slovensku majú dostupnú liečbu v súvislosti s COVID-19.  Ministerstvo zdravotníctva nepretržite monitoruje situáciu, reaguje na odporúčania a požiadavky hlavných odborníkov či poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Ministerstvo naďalej objednáva ďalšie dávky liekov a dopĺňa ich zásoby podľa dostupnosti na svetovom trhu s liečivami.

Akými liekmi pomáhame COVID-19 na Slovensku liečiť: 

Ivermektín

(Oficiálne označenie: Ivermectin Tablet USP IverJohn 100×6 mg, Ivert 6 tbl 4x1x6 mg)

V piatok 19. februára očakávame dodanie 9 000 kusov lieku Ivermektin. Časť bude distribuovaná do nemocničných lekární a časť do verejných lekární. Liek je len na lekársky predpis. Ministerstvo zabezpečilo dodávku tohto lieku v najkratšom čase, v ktorom ho distribútor vzhľadom na dopyt na svetovom trhu, dokázal zabezpečiť. 

Ministerstvo zdravotníctva vydalo 8. februára povolenie na terapeutické použitie neregistrovaného lieku Ivermectin Tablet USP IverJohn-6 tbl. 100×6 mg a Ivert 6 tbl 4x1x6 mg s hlavnou indikáciou prevencia a liečba ochorenia COVID-19.

Prvé povolenie na terapeutické použitie 5 000 balení lieku Ivermectin tablets IV-Bect 6 tbl 100x6mg bolo vydané už 26. januára. No na Slovensko bolo zatiaľ dovezených len 240 kusov, ktoré boli vyskladnené na nemocničné lekárne v priebehu necelých dvoch dní. Z pôvodnej januárovej žiadosti na Ivermektín budú ďalšie dodávky lieku realizované po 22. februári.

Kolchicín 

(Oficiálne označenie: Colchicum-Dispert tbl obd 20×0,5 mg)

Colchicum-Dispert bol v počte 10 000 kusov dovezený na Slovensko, je dostupný pre lekárne a používa sa na liečbu pacientov v ambulantnej sfére aj v nemocniciach. Liek je na lekársky predpis.  

Ministerstvo zdravotníctva vydalo 2. februára povolenie na terapeutické použitie lieku Colchicum-Dispert, tbl obd 20×0,5 mg na včasnú liečbu ochorenia COVID-19. 

Izoprinozín

(Oficiálne označenie: Isoprinosine tabl. 100 x 500 mg a  Isoprinosine tabl. 50 x 500 mg)

Momentálne je dostupný Isoprinosine 1000 mg granulát na perorálny roztok, ktorý je adekvátnou náhradou za tabletovú formu Isoprinosine. Dostupný je tiež Isoprinosine sirup. Budúci týždeň sa dovezie na Slovensko 27 000 kusov. Liek je na podporu imunity a je na lekársky predpis. 

Inomed

(Oficiálne označenie: INOMED 500 mg tbl (blis.PVC/PVDC/Al)

Na Slovensko sa už doviezlo 12 000 kusov, ktoré boli následne rozdistribuované do lekární. V najbližšom dovoze príde na Slovensko spolu 20 000 kusov lieku. Uvedený liek je na zlepšenie imunity a je na lekársky predpis.

Dexametazón 

(Oficiálne označenie: Dexamethasone inj. Biodexone 10x5x2 ml) 

Do nemocníc bolo distribuovaných 1 000 kusov lieku. Dodanie ďalších 1 000 kusov na Slovensko sa očakáva na budúci týždeň. 

Ministerstvo zdravotníctva vydalo 4. februára povolenie na terapeutické použitie lieku Dexamethasone inj. Biodexone 10x5x2 ml. 

Zdroj: MZ SR, tlačová správa

FOTO:
Obrázok od Arek Socha z PixabayPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *