CoviVac – tretia vakcína domácej výroby schválená Ruskom

Ministerstvo zdravotníctva Ruskej federácie dnes zaregistrovalo vakcínu – CoviVac proti COVIDU – 19. Po vakcíne Sputnik V schválenej v auguste a o dva mesiace neskôr schválenej vakcíne EpiVakKorona, tak ide už o tretiu vakcínu registrovanú v Rusku.

CoviVac bol vyvinutý Čumakovovým strediskom Ruskej akadémie vied. Podľa virológa Alexandra Čepurnova, jednou z výhod CoviVacu je, že vakcína obsahuje všetky prvky vírusu a vytvára širšiu imunitnú odpoveď, ktorá pravdepodobne ochráni aj pred jednotlivými mutáciami. Testovanie ruských vakcín proti mutáciám, ktoré sa objavili vo Veľkej Británii, Južnej Afrike a inde, je však zatiaľ iba v počiatočnom štádiu.

Vakcína bola v prvej fáze testovaná koncom septembra 2020 na vzorke 200 ľudí vo veku od 18 do 60 rokov. V priebehu testovania sa neukázali žiadne vedľajšie účinky, vrátane zvýšenej teploty. V súčasnosti sa uskutočňuje ďalšia fáza testovania vakcíny. Skúmať sa bude aj účinnosť vakcíny u detí a osôb starších ako 60 rokov. Prvých 120-tisíc dávok vakcíny CoviVac sa do národného očkovacieho programu dostane v polovici marca 2021. Chumakovovo centrum by malo vyrábať približne pol milióna dávok mesačne.

CoviVac sa podáva v dvoch dávkach s odstupom 14 dní. Prepravuje sa a skladuje v chladničke pri bežných teplotách od 2 do 8 stupňov Celzia.

Zdroj: REUTERS

FOTO:
Obrázok od Eliane Meyer z Pixabay


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *