Bamlanivimab je ďalšou nádejou v boji  s Covidom19

Bamlanivimab proti ochoreniu COVID-19 sa začne využívať v  štyroch maďarských univerzitných nemocniciach a v jednej župnej nemocnici. V Juhopeštianskej nemocnici Centrum a v Korányiho národnom pneumologickom ústave úspešne ukončili fázu jeho testovania. V utorok má Maďarsko prevziať vyše 2000 dávok bamlanivimabu a jeho dodávky majú priebežne pokračovať.

Bamlanivimab je prípravok z krvnej plazmy osôb už vyliečených z Covidu, ktorý funguje na báze monoklonálnych protilátok. Štúdie ukazujú, že  podávanie tejto protilátky by mohlo pomáhať pri obmedzovaní množstva koronavírusu v tele, čo by malo pozitívny vplyv na priebeh choroby. Aplikuje sa ľahším, prípadne stredne tažko chorým pacientom formou infúzie.

V rámci EÚ tento liek ako prvý nasadilo Nemecko. Začiatkom februára odsúhlasilo využitie bamlanivimabu na liečbu COVIDU-19 aj Česko, kam má do konca februára doraziť prvých 500 dávok. Tento prípravok sa už používa aj v Kanade či USA.

Zdroj: TERAZ

Foto: David Mark z PixabayPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

V zmysle § 8 ods. 5 písm. b/ zákona č. 147/2001 Z.z. o reklame potvrdzujem, že som osoba oprávnená predpisovať lieky a osoba oprávnená vydávať lieky - odborník.

Potvrdzujem, že som si vedomý/á rizík a právnych následkov, ktorým sa vystavujem po vstupe do elektronického rozhrania Lekárskych novín, určených výhradne pre lekárov a iných medicínskych odborníkov.

Vyjadrujem súhlas so spracovaním mojich osobných údajov v zmysle §11 zákona č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov.