Veľká Británia zaznamenala šesť prípadov brazílskeho variantu koronavírusu  

Tri prípady sa zistili v Anglicku a ďalšie tri v Škótsku. Dva z troch prípadov zistených v Anglicku pochádzali z domácnosti v oblasti South Gloucestershire, ktorá v minulosti cestovala do Brazílie. V treťom prípade zatiaľ nie je zdroj nákazy známy. Škótske prípady nesúviseli s prípadmi v Anglicku. Aj keď riziko pre širšiu komunitu z prípadov v Gloucestershire je považované za nízke, tak sa preventívne začalo v danej oblasti viacej testovať a zvýšila sa pozornosť aj sekvenovaniu  pozitívnych vzoriek koronavírusu.

Koncom minulého roka Veľká Británia zistila prenosnejší variant koronavírusu o ktorom sa predpokladá, že pochádza z Londýna. Táto mutácia viedla k prudkému nárastu prípadov v krajine a aj mimo nej. Variant P.1 detekovaný v Manause v Brazílii zdieľa niektoré mutácie s variantom prvýkrát identifikovaným v Južnej Afrike a je možné, že súčasné vakcíny budú naň horšie reagovať.  

Riaditeľka vládnej agentúry Public Health England, Susan Hopkins, uviedla: „Je potrebné pamätať na to, že COVID-19, bez ohľadu na to, o akú ide mutáciu, sa šíri rovnakým spôsobom. To znamená, že opatrenia na zastavenie jeho šírenia sa nemenia.“.

Zdroj: REUTERS

Foto: David Mark z PixabayPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *