Reakcia MZ SR k vakcíne Sputnik V

MZ SR sa vyjadrilo k vakcíne Sputnik V.

„Pre ministerstvo zdravotníctva je pacient a ochrana zdravia a životov na prvom mieste, preto vždy hľadáme riešenia v prospech ľudí a tak tomu bolo aj v tomto prípade. Vakcína sa bude na Slovensku používať na základe výnimky, ktorú pre neregistrovaný liek udeľuje minister zdravotníctva.

V spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv sa preverí šarža a následne sa oznámi, kedy sa začne oficiálne očkovanie. Tak ako pri podaní každého neregistrovaného lieku, ktorý ministerstvo zdravotníctva umožňuje podať pacientovi na výnimku, aj v tomto prípade preberá plnú zodpovednosť lekár.

Ministerstvo zdravotníctva s cieľom ochrany zdravia a životov ľudí vydá ročne niekoľko stoviek výnimiek na neregistrované lieky pre ľudí, ktorí bojujú o život, alebo vyčerpali všetky možné dostupné varianty na liečbu. V prípade vakcíny Sputnik V minister zdravotníctva SR v plnej miere dodržal ustanovenie zákona č. 362/2011 Z. Z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach.

Faktom zároveň je, že záujemcovia o očkovanie vakcínou budú potvrdzovať, že vedia, že ide o vakcínu bez schválenia v Európskej liekovej agentúre.“

Zdroj: Mgr. Zuzana Eliášová, MZ SR

FOTO: MZ SR


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *