Zázračné lieky od doktora Google

V posledných rokoch je internet plný zázračných liekov, ktoré odporúčajú preslávené lekárske kapacity. Jediný problém je v tom, že titulmi a zásluhami opradení lekári zväčša neexistujú. Neznáma firma vám ponúkne superliek na cukrovku DIALINE. Jeho neuveriteľné účinky ospevuje dôchodkyňa z Košíc Eva Farkašová. Keď sa ju pokúsite v tomto meste nájsť, neexistuje. Odhaľovatelia hoaxov zistili, že na pôvodnej fotografii je ruská babička, ktorá má na “originálnej snímke za sebou noviny v azbuke s obrázkom popa na prednej strane”. Propagátori zázračného lieku noviny s azbukou odstrihli a fotografiu prisúdili vymyslenej Eve Farkašovej z Košíc. Liek odporúča naslovovzatý odborník MUDr. Sebastian Bartovič, ktorý sa zrodil len v myšlienkach predajcov.

Ďalší zázrak na rýchle vyliečenie cukrovky ponúkali pod bombastickým titulkom „Miliardy v cukrovke. Výskum pod názvom Človek a zákon odhalil rozsiahle sprisahanie doktorov a farmaceutov.” Autori kompilátu predstavujú jeho zázračné účinky: Cukrovka bola úplne vyliečená – 99% testovaných. Hladina glukózy sa normalizovala – 100% testovaných. Metabolizmus bol normalizovaný – 93% testovaných. Nevznikali žiadne návykové alebo vedľajšie účinky – 100% testovaných.

Tento liek sa volá Suganorm. Sú to špeciálne tabletky, ktoré je potrebné užívať 2-krát denne počas celého liečebného cyklu. V zložení lieku sa nachádzajú výlučne výťažky liečivých rastlín, nie je tam žiadna chémia. Zloženie je dôsledne vyvážené, vďaka čomu má tento liek komplexný účinok pri liečbe ochorenia, čo v podstate aj zvyšuje účinnosť liečby.

Čo je najdôležitejšie, tento skvelý liek odporúča známy endokrinológ MUDr. Ladislav Macho, DrSc. Nuž, keď konečne konkrétny odborník, tak som pánovi doktorovi v mene Lekárskych novín napísal: „Vážený pán doktor Macho. Propagujete obšírne liek proti cukrovke Suganorm. Mohli by sme sa o tom porozprávať?” Odpoveď nedala na seba dlho čakať. Pán doktor Macho mi napísal: „To je omyl, ja takýto liek vôbec nepropagujem, som už 15 rokov na penzii, máte mylné informácie.”

Keď doktor Macho zistil, že došlo k zneužitiu jeho mena, informoval ma o jeho ďalšom postupe: „Poslal som e-mail predsedníčke Slovenskej diabetologickej spoločnosti SLS a členom vedenia SDS, v ktorom som upozornil na tento podvod. Odvolával som sa tiež na uverejnené stanovisko Českej diabetologickej spoločnosti k problému propagácie SugaNorm, v ktorom táto odborná spoločnosť upozorňuje na podvodné informácie o tomto lieku, ako aj jeho propagáciu nejakým nemeckým odborníkom. Požiadal som, aby výbor SDS upozornil členov, lekárov, ako aj pacientov o zneužívaní môjho mena pri propagácii tohto výrobku.

Pani predsedníčka SDS mi odpísala, že už 27. 1. predajca odstránil moju fotografiu aj charakteristiku, ktorú odkopíroval zo správy TASR z r. 2015 pri mojom životnom jubileu. Predpokladám, že túto informáciu z TASR prevzali podvodne, bez citovania a vedomia tlačovej agentúry. Pani predsedníčka SDS ma tiež upozornila, že na konci propagačného materiálu sa predajca odvoláva aj na Ministerstvo zdravotníctva, ktoré má podporovať výrobu lieku a jeho používanie. Preto sa tiež obrátila na MZ SR, aby ich upozornila na túto nebezpečnú reklamu, ohrozujúcu liečebné postupy u pacientov
s diabetom. Výbor SDS mi sľúbil informácie o ďalších krokoch, ktoré podniknú.”

Čo nasledovalo zo strany obchodníka s liekom? Predajca naozaj odstránil fotografiu Dr. Macha, ako aj informácie o ňom. Na jeho miesto vložil endokrinológa Mikhaila V. Gostyunina, ktorý je „doktorom najvyššej kategórie, kandidátom lekárskych vied, profesorom a popredným špecialistom výskumného ústavu cievnych komplikácií pri cukrovke v Ústave endokrinológie almazovského centra.” Urobil to bez toho, aby sa pánovi doktorovi Machovi ospravedlnil.

Naposledy sa na internete objavil zázračný liek Cardio NRJ, ktorý zaručene lieči hypertenziu a infarkt. Pod bombastickým titulkom “Slovenský kardiológ prekvapil celý svet” ho propagoval známy kardiochirurg Viliam Fischer. Keď som sa ho na to opýtal, odvetil, že je to zneužitie mena a podvod. Keď sa predajca, ktorý liek ponúka, dozvedel, že profesor Fischer podal sťažnosť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, promptne zmenil meno lekára a reklama funguje ďalej.

Nuž, arogancia nad aroganciu. Ku kvalite liekov sa nevyjadrujem, ale podvodná reklama sa začína zneužitím mena, a to je podľa našich zákonov trestné. To platí aj pre ďalšie podobné reklamy s fiktívnymi menami, ktoré sústavne zaplavujú internet.

pripravil
Peter Valo


Foto: https://activenhappy.sk/Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *