Nemocnica AGEL Komárno dokáže sama pripravovať nedostupný liek účinný aj proti koronavírusu

Nemocničná lekáreň Nemocnice AGEL Komárno vďaka svojim farmaceutom dokáže nahradiť liek na koronavírus, ktorý je nedostupný v celej Európe vlastnou prípravou. Tamojší farmaceuti pripravujú kapsule s obsahom dexametazónu nielen pre hospitalizovaných, ale aj pre ambulantných pacientov. Kapsule pripravujú podľa individuálneho rozpisu na lekársky predpis.

,,Dexametazón je nedostupný nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Nedostatok tohto lieku je spôsobený zvýšeným počtom pacientov s koronavírusovým ochorením. Na základe štandardných postupov u kriticky chorých sa odporúča k terapii aj dexametazón 6 mg perorálne podávaný 10 dní, u tých, ktorí sú na doplnkovej kyslíkovej liečbe,“ hovorí PharmDr. Hajnalka Komjáthy, PhD, vedúca farmaceutka Nemocnice AGEL Komárno. S prípravou lieku začali už od januára 2021. ,,Samotná príprava trvá približne 30 minút pri počte 100 kapsúl. Keďže ide o individuálne pripravovaný liek, kapsule je možné pripraviť s obsahom 4, 6 až 8 mg na 10, 20 až viac dní,“ vysvetľuje vedúca farmaceutka.

Okrem koronavírusového ochorenia pacienti užívajú dexametazón aj na iné zápalové reumatologické a autoimunitné ochorenie, v onkológií na premedikáciu pred podaním cytostatík alebo na paliatívnu  liečbu malígnych nádorov, ďalej v dermatológii na liečbu akútneho ekzému alebo na liečbu závažného akútneho astmatického záchvatu. ,,Dexametazón patrí do skupiny glukokortikoidov  na systémové použitie s výraznými antialergickými, protizápalovými účinkami. Má esenciálne postavenie vo farmakoterapii. V našej lekárni vieme pripraviť aj kapsule s obsahom vankomycínu a metronidazolu na terapiu klostrídiových infekcii,“ dodáva vedúca farmaceutka komárňanskej nemocnice. V tomto prípade ide o individuálne pripravovaný liek na lekársky predpis s podrobným rozpisom, ako to vyžaduje legislatíva. 

Zdroj: AGEL SK, TS

Foto: AGEL SKPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *