Izraelskí vedci tvrdia, že očkovanie tehotných žien vakcínou proti COVIDU-19 by mohlo deti chrániť

Podľa novej štúdie realizovanej v Izraeli, môžu tehotné ženy očkované proti COVID-19 preniesť protilátky na svoje deti. Podľa výskumu uskutočneného vo februári malo protilátky všetkých 20 žien, ktorým boli podané obidve dávky vakcíny Pfizer / BioNTech počas tretieho trimestra gravidity.

„Naše zistenia ukazujú, že očkovanie tehotných žien môže poskytnúť ochranu pred infekciou SARS-CoV-2 matke aj novorodencovi,“ uvádza sa v štúdii. Zistenia vedcov z jeruzalemského Hadassah-University Medical Center boli v marci zverejnené na zdravotníckom portále medRxiv a informovali o nich v utorok izraelské médiá.

Autori sú si vedomí malého počtu respondentiek a uviedli, že je potrebný ďalší výskum, aby sa mohol vyhodnotiť vplyv očkovania v rôznych štádiách tehotenstva, ako aj bezpečnosť a účinnosť rôznych vakcín, ktoré sú k dispozícii. Vedci teraz začnú skúmať, ako dlho u detí vydržia protilátky vyvolané očkovaním.

Spoločnosti Pfizer Inc. a BioNTech SE minulý mesiac informovali, že spustili medzinárodnú štúdiu s účasťou 4 000 dobrovoľníčok, ktorej cieľom je vyhodnotiť bezpečnosť a účinnosť ich vakcíny u zdravých tehotných žien. Klinická štúdia bude tiež zisťovať, či očkované tehotné ženy prenášajú ochranné protilátky na svoje deti.

ZDROJ: REUTERS

FOTO: anlacreativephotos z Pixabay
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *