Nemecko zrejme nebude čakať na EMA, nakúpi Sputnik V samo

Na obzore sa črtá významný posun vo veci využitia vakcíny Sputnik V. Dodávky zmluvných partnerov meškajú a tretia pandemická vlna naberá na sile hlavne vo významných krajinách EÚ.

Podľa slov nemeckej kancelárky Angely Merkelovej by Európania mali používať všetky vakcíny, ktoré Európska lieková agentúra (EMA) povoľuje na trhu.

„Urobila by som európsku objednávku. Ak takáto objednávka nebude, a ja zatiaľ nevidím žiadne jej náznaky, musíme ísť sami nemeckou cestou. Je to možné a my to urobíme,“ informovala Merkelová novinárov a potvrdila tým skôr vyslovené slová nemeckého ministra zdravotníctva Jensa Spahna.

Obdobný prístup má aj predseda talianskej vlády a bývalí guvernér ECB Mario Drahgi, ktorý uviedol: „Ak európska koordinácia nefunguje, je nutné byť pripravený konať samostatne. Hovorí to Merkelová a to isté hovorím aj ja.“.

Vakcína ruskej výroby Sputnik V sa používa v 54 krajinách. Slovensko má podľa vládnych údajov kontrakt na 2 000 000 vakcín, z ktorých 200 000 je uskladnených v Šarišských Michaľanoch. Susedné Maďarsko vakcínou Sputnik V už niekoľko týždňov úspešne očkuje.

Zdroj: Financnespravy.sk/Redakcia

Foto: Bundeskanzlerin.dePridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *