Deti: Covid-19 bez ťažkostí a po niekoľkých týždňoch JIS

U väčšiny detí prebieha ochorenie na koronavírus bez komplikácií, často dokonca bezpríznakovo. Bohužiaľ, ojedinele sa ale môže u detí o niekoľko týždňov po prekonaní COVIDU-19 objaviť syndróm multisystémovej zápalovej odpovede (PIMS-TS).

Podľa primára pediatrického oddelenia Fakultnej nemocnice Bulovka Ivana Peychla: „Ide zrejme o ochorenie vznikajúce na základe prebehnutej infekcie Covidu-19, ale nie je spôsobené priamo prebiehajúcou infekciou. Najskôr ho spôsobuje patologická odpoveď imunitného systému na infekciu, ktorá sa dostaví asi tak tri až osem týždňov po jej akútnej fáze.„. Imunitný systém začne škodiť bunkám vlastného tela.

Podľa českých odborníkov vyžaduje až 80 % pacientov s PIMS-TS intenzívnu starostlivosť. Prehnanú reakciu imunitného systému sa lekári snažia zastaviť predovšetkým imunoglobulínmi a kortikoidmi. Primárka detského oddelenia Zlínskej nemocnice Lucie Procházková upokojuje: „Priebeh je väčšinou vážny, ale riešiteľný.„.

Primár Peychl opisuje typické príznaky tohto syndrómu: „Prejavuje sa horúčkami, prudkým zápalom a v rôznej miere ďalšími prejavmi, ako je zápal spojiviek, kožné prejavy, zväčšenie lymfatických uzlín a hlavne porucha funkcie niektorých orgánov, medzi nimi srdca, obličiek, pečene či krvi.“.

PIMS-TS sa najčastejšie objavuje tri až štyri týždne po ochorení a podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa týka všetkých detí a mladých do dvadsiatich rokov. Našťastie, objavuje sa skôr zriedkavo, približne u jedného dieťaťa z tisíc. V Českej republike boli zaznamenané už desiatky prípadov, možno aj viac.

Zdroj: Aktuálně.cz

Foto: FreepikPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *