Štandardy pre všeobecných lekárov: Cesta pacienta pri liečbe COVID-19

Ministerstvo zdravotníctva zapracovalo do publikovaného štandardného postupu pre ambulancie všeobecných lekárov najnovšie poznatky vedy, ktoré sa týkajú prístupu k liečbe pacientov s ochorením COVID-19.  Súčasťou zverejneného dokumentu je aj prehľadná schéma – tzv. „cesta pacienta“, ktorá poskytuje lekárovi informáciu o optimálnom manažovaní a liečbe pacienta s ochorením COVID-19. Schéma je koncipovaná prehľadne, tak aby bola zrozumiteľná aj pre pacientov.

Vo zverejnenom dokumente  „cesta pacienta“  sa uvádzajú jednotlivé kroky všeobecného lekára ako má pristupovať k manažovaniu a liečbe pacienta s ochorením COVID-19 tak, aby sa predchádzalo možnému zhoršeniu jeho zdravotného stavu. „Podľa informácií z nemocníc  pacienti s ochorením COVID-19 sú prijímaní veľakrát vo veľmi zlom zdravotnom stave. Dôvod môže byť obava pacientov z hospitalizácie, neinformovanie všeobecného lekára o pozitivite na ochorenie COVID-19, ako aj nedostatočný manažment pacienta zo strany lekára. Cieľom dokumentu je zoptimalizovať proces ambulantnej starostlivosti o pacienta s ochorením COVID-19 tak, aby sa predišlo hospitalizácii, respektíve aby bol pacient v prípade potreby v nemocnici včas,“  povedal štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura. Ďalej uviedol, že štandardné postupy ministerstvo pravidelne aktualizuje.

Rezort zdravotníctva taktiež upravil “Štandardný postup pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo všeobecnej ambulancii pre dospelých počas pandémie COVID-19“. Tretia aktualizácia publikovaná 17. marca 2021 upravuje postup všeobecných lekárov pri výkone činnosti v rámci liečby pacientov s ochorením COVID-19.

Dokumenty nájdete tu: https://www.standardnepostupy.sk/postupy-pre-ambulancie/.

Zdroj: MZ SR, TSPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *