Biofyzik G. Scheuch: 99,9 % infekcií Covid 19 pripadá na interiér

Jeden z najväčších európskych odborníkov na aerosóly je presvedčený, že najlepšou ochranou proti koronavírusu je pobyt na čerstvom vzduchu, rozhovor s ním priniesol dnes denník Pravda.sk. Namiesto toho, aby k tomu úrady ľudí motivovali, ich však nútia zostať tam, kde je riziko infekcie koronavírusom oveľa väčšie, myslí si nemecký biofyzik Gerhard Scheuch. Kedže je jedným z tvorcov prístroja na meranie skladby vydychovaného vzduchu, tak na otázku o použití jeho zariadenia odpovedal:

Nasadili sme ho do mnohých kliník a záujem oň už prejavili aj domovy dôchodcov či sociálnych služieb. Prístroj by mohli umiestniť pri vchode, a keby človeku namerali prekročené množstvo vydýchnutých častíc, nemohol by vstúpiť. To by mohlo zabrániť zavlečeniu nákazy do týchto domovov. Problém je, že tie častice aerosólu, ktoré vydychujeme, sú skutočne veľmi drobné – majú asi len 0,2 mikrometra, takže na ich meranie treba drahú techniku. Skúšame nájsť spôsob, ako by sa to dalo robiť jednoduchšie. Človek by napríklad mohol mať detektor v mobile, na ktorý by dýchol a hneď by mal výsledok. K tomu však máme ešte ďaleko“.

Gerhard Scheuch sa ďalej v rozhovore vyjadril aj k povinnosti nosiť rúška či respirátory na ulici alebo inde v exteriéri takto: „Je to absolútny nezmysel. Ako už vlani zistili čínski vedci, k nákaze dochádza hlavne v interiéri. Skonštatovali, že prenos koronavírusu SARS-CoV-2 je problémom vnútorných priestorov. Preskúmali vyše 7 000 prípadov infekcie a z nich len jedna jediná nastala vonku. Preto stále hovorím, že 99 či dokonca až 99,9 percenta infekcií pripadá na interiér. Pod holým nebom sa prakticky nedá infikovať, a dokonca aj keby tam bol ten 0,1-percentný výskyt nákazy, stále tu máme 99,9 percenta vo vnútorných priestoroch.

Biofyzik odporúča nosiť rúško v exteriéri iba v čase priblíženia s k veľkej mase ľudí alebo v blízkosti 1 metra od inej osoby, ktorej sa jednoducho nedá vyhnúť.

Vedec ďalej uvádza, že podľa výskumov nemeckého Inštitútu Roberta Kocha sa minulý rok nakazili preukázateľne v exteriéri iba 3 osoby z celkového počtu 48 000 prípadov a preto pokračuje:“…  musíme sa zamerať na tie miesta, kde sú skutočné ohniská nákazy. Vieme, že sa to deje vnútri, tak, prosím, sústreďme všetky sily na to, aby sme riziko infekcie znížili práve tam. Nestarajme sa o také hlúposti, či má niekto na ulici rúško. Prečo míňame toľko energie na 0,1 percenta? Po meste sa preháňajú policajti a rozdávajú pokuty, ak niekto nemá masku… Veď to je šialené!“

Zdroj: Pravda.sk

Foto: PixabayPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *