Roche: Koktail proti covidu

Švajčiarsky farmaceutický gigant Roche v utorok oznámil sľubné výsledky klinických skúšok koktailu proti covidu, ktorý vyvinul spolu s americkou biotechnologickou firmou Regeneron. Výsledky tretej fázy skúšok ukázali, že kombinácia protilátok kasirivimab a imdevimab „znižuje riziko hospitalizácie alebo smrti o 70 percent u nehospitali­zovaných pacientov s ochorením covid-19“, uviedla spoločnosť Roche v oznámení.

Tento liek tiež „výrazne skracuje trvanie príznakov o štyri dni“, zo 14 na desať. Roche uviedla, že skúšky robila na ľuďoch, u ktorých podľa odborníkov existuje vyššie riziko nakazenia koronavírusom, teda na starších ľuďoch a osobách s vážnymi zdravotnými problémami.

Roche poznamenala, že tento liek je jedinou kombináciou monoklonálnych protilátok, ktorá je účinná voči hlavným variantom koronavírusu, z ktorých niektoré sú nákazlivejšie a spôsobujú vážnejší priebeh ochorenia covid. Levi Garraway, hlavný expert na medicínu v spoločnosti Roche a šéf vývoja produktov, uviedol, že „po celom svete sa zvyšujú počty nových prípadov nákazy a len minulý týždeň ich hlásili viac ako tri milióny“.

„Tento skúmaný koktail protilátok môže priniesť nádej ako prípadná nová liečba vysokorizikových pacientov – predovšetkým vo svetle najnovších dôkazov, ktoré ukazujú, že kasirivimab spoločne s imdevimabom sú aktívne aj proti hlavným objavujúcim sa variantom,“ napísal Garraway vo vyhlásení. Výsledky teraz firma odovzdá regulačným úradom a odborníkom na nezávislé posúdenie.

Zdroj: AFP/TASR

Foto: Konstantin Kolosov z PixabayPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *