Nedostatok vakcín v EÚ núti k vývozným obmedzeniam

Nedostatok vakcín v Európskom priestore vyvolal dnes reakciu Európskej komisie, ktorá dnes rozhodla, že bude ešte prísnejšie kontrolovať vývozné obmedzenia vakcín a v prípade potreby bude častejšie vývoz zastavovať.

Odvoláva sa pri tom na snahu o zachovanie princípu proporcionality a reciprocity, pričom by sa nemalo brániť vývozu vakcín od rozvojových krajín. Podľa šéfky Eurokomisie Ursuly von der Leyenovej sú krajiny EÚ v tretej vlne pandémie a nie všetci dodávatelia vakcín dodávajú v súlade so svojim zmluvami. „Musíme zabezpečiť rýchle a dostatočné dodávky občanom EÚ, každý deň sa počíta,“ povedala Ursula von der Leyenová.

Podľa Komisie bolo doteraz schválených 380 žiadostí o dodanie približne 43 miliónov dávok vakcín proti Covid 19 a to do 33 krajín. Zamietnutá bola iba jedna žiadosť – Taliansko prestalo vyvážať do Austrálie 250 000 dávok vakcíny AstraZeneca.

Hlavným príjemcom vakcín vyrobených v priestore EÚ bola Veľká Británia, do ktorej putovalo 10,9 milióna očkovacích dávok. Prijatý princíp proporcionality sleduje odpoveď na otázku, či prijímajúca krajina má lepšiu pandemickú situáciu a vyššiu mieru zaočkovanosti ako EÚ, preto by sa kontroly mali zamerať práve aj na vývozy do tejto ostrovnej krajiny (Veľká Británia má výrazne vyššiu mieru zaočkovanosti populácie ako priemer EÚ)

Vo svetle prijatého princípu reciprocity neostáva nič iné ako konštatovať, že z Veľkej Británie neprichádzajú do EÚ žiadne vakcíny avšak Veľká Británia dúfa v dodávky vakcíny AstraZeneca, ktoré sa vyrábajú v Holandsku.

Zdroj: DPA/Deutsches Aerzteblatt/Redakcia

Foto: PixabayPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *