Primár Rezek o ivermektíne: Nechápem, čo sa to tu deje

Nemocnica u svätej Anny bola prvou nemocnicou v ktorej sa v Česku koncom minulého roka začal ivermektín experimentálne podávať covidovým pacientom. Rozhovor s brnenským primárom I. internej kardioangiologické kliniky vo Fakultnej nemocnici u svätej Anny, Michalom Rezkom priniesol spravodajský portál Novinky.cz.. Z rozhovoru vyberáme:

Primár Rezek v rozhovore k súčasnej situácii s ivermektínom uvádza: „Ja vlastne stále nechápem, čo sa to tu deje. Prečo je ivermektín ten jediný liek, u ktorého je neustále snaha hľadať len tie negatíva, keď pri všetkých liekoch to komplet robíme opačne? To znamená, že máme veľa liekov, ako je remdesivir, na ktoré jednoducho nazeráme tou optikou, že v niektorých štúdiách vyšli a v niektorých nevyšli, ale tak poďme ich používať a používame ich. Tu je to úplne obrátene. Máme tu liek, ktorý nemá moc negatívnych účinkov, má pozitívne správy, ale všetci hovoria, to nebudeme používať, pretože tie pozitívne správy asi nebudú pravda, aj keď to vlastne nevieme. Je to jediný liek, o ktorom neviem, prečo sa dostal do tejto kategórie. To jednoducho nechápem, pretože mi príde v tom portfóliu liekov ako dobre použiteľný liek, kým nebudeme mať niečo iné. Náš dojem je, že funguje. Neviem, prečo je tak potieraný. O remdesivire sa šušká, že sa do budúcnosti ukáže, že vôbec nefunguje, ten dojem z neho je presne taký, ale stále sa používa a stále je podporovaný. „.

Európska lieková agentúra (EMA), ktorá tento týždeň neodporučila používať ivermektín na prevenciu alebo alebo liečbu COVIDU-19 použila aj argument, že ivermektín je pri liečbe koronavírusu používaný vo vyšších koncentráciách, ako sú koncentrácie dosahované pri súčasne povolených dávkach. Podľa Rezka ide o argument, ktorý sa síce často opakuje, ale tiež často vyvracia. K dávkovaniu ivermektínu uvádza: „Používame koncentrácie veľmi podobné tým, ktoré sa používajú v liečbe parazitárnych chorôb, a to v rámci tých liekov, ktoré sú opakovane preukázané ako lieky s minimálnym počtom nežiaducich účinkov, a sú odskúšané v liečbe parazitárnych chorôb, aj v liečbe choroby covid-19. Liek je považovaný za bezpečný. Od začiatku sa nikdy nikto nesnažil dosiahnuť liečbou rovnakú koncentráciu, aká sa dosiahla u laboratórnych testov. To je tak od začiatku, že takéto dávky nikto nikdy v liečbe nepoužíval.“.

Využívať Ivermektín na liečbu Covidu-19 sa v Brne chystajú aj naďalej. Primár uvádza, že pre lekárov je platné stanovisko SÚKL a ministerstva zdravotníctva.

Zdroj: Novinky.cz

Foto: Leonhard Niederwimmer z PixabayPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *