Ženy vo veku od 40 do 50 rokov majú vyššie riziko

Hospitalizovaným ženám s Covidom 19, ktoré sú vo veku od 40 do 50 rokov, hrozí vyššie riziko dlhodobých problémov po prepustení z nemocnice. Mnoho mesiacov môžu trpieť pretrvávajúcimi príznakmi, ako sú únava, dýchavičnosť či zastretá myseľ – „brain fog“, uviedli v stredu dve britské štúdie.

Jedna štúdia zistila, že päť mesiacov po opustení z nemocnice mali pacientky s Covid19, ktoré boli tiež stredného veku, bielej farby pleti, s inými zdravotnými problémy, medzi ktoré patria cukrovka, pľúcne alebo srdcové choroby, vyššiu pravdepodobnosť dlhodobých Covid 19 symptómov.„Naša štúdia zistila, že tými, ktorí majú najťažšie dlhotrvajúce príznaky, bývajú biele ženy vo veku približne 40 až 60 rokov, ktoré majú minimálne dve dlhodobé zdravotné ťažkosti,“ uviedol Chris Brightling, profesor respiračnej medicíny na Leicesterskej univerzite, ktorý sa účastnil na štúdii známe ako PHOSP-COVID.

Druhá štúdia vedená Medzinárodným konzorciom pre akútne respiračné a vznikajúce infekcie (ISARIC) zistila, že ženy mladšie ako 50 rokov mali vyššiu pravdepodobnosť horších dlhodobých zdravotných výsledkov ako muži a ako staršie účastníčky štúdie, aj keď nemali žiadne predchádzajúce zdravotné ťažkosti. „Je čoraz jasnejšie, že Covid-19 má vážne následky na tých, ktorí chorobu prežijú,“ uviedol Tom Drake, pracovník klinického výskumu na Edinburghskej univerzite, ktorý viedol štúdiu ISARIC. Štúdia ISARIC, ktorá zahŕňala 327 pacientov zistila, že u žien do 50 rokov bola dvakrát vyššia pravdepodobnosť hlásenia únavy, sedemkrát vyššia pravdepodobnosť dýchavičnosti a tiež vyššia pravdepodobnosť problémov s pamäťou, mobilitou a komunikáciou.

Štúdia PHOSP analyzovala 1 077 pacientov mužského a ženského pohlavia, ktorí boli prepustení z nemocníc v Británii medzi marcom a novembrom 2020 po prekonaní Covid-19. Väčšina pacientov hlásila po 5 mesiacoch niekoľko pretrvávajúcich príznakov, pričom bežnými príznakmi boli bolesť svalov a kĺbov, únava, slabosť, dýchavičnosť a zastretá myseľ.

Viac ako štvrtina mala po piatich mesiacoch „klinicky významné príznaky úzkosti a depresie“ a 12 % malo príznaky posttraumatickej stresovej poruchy (PTSD). Louise Wainová, profesorka na Leicesterskej univerzite, ktorá sa podieľala na štúdii PHOSP, uviedla, že rozdiely v imunitných reakciách mužov a žien „môžu vysvetliť, prečo sa zdá, že post-covidový syndróm prevláda u žien. Podľa profesorky „ … vieme, že autoimunita, pri ktorej má telo imunitnú odpoveď na svoje zdravé bunky a orgány, je častejšia u žien v strednom veku. Je však potrebné ďalšie skúmanie, aby sme úplne pochopili príslušné procesy.“.

Zdroj: REUTERS

Foto: unknownuserpanama z PixabayPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *