Pfizer začína testovať na malých deťoch

Americká farmaceutická spoločnost Pfizer začala spoločne s nemeckou firmou BioNtech testovať vakcínu proti Covidu-19 na deťoch vo veku medzi 6 mesiacmi a 11 rokmi, informuje americký denník The New York Times. Prvú injekciu dostali v stredu deväťročné dvojčatá na americkej Dukovej univerzite.

Vedci otestujú tri dávky vakcíny Pfizer, 10, 20 a 30 mikrogramov, u 144 detí. Každá dávka sa bude hodnotiť najskôr u detí vo veku od 5 do 11 rokov, potom u detí vo veku od 2 do 4 rokov a nakoniec v najmladšej skupine od šiestich mesiacov do 2 rokov. Po určení najefektívnejšej dávky spoločnosť otestuje vakcínu u 4 500 detí. Asi dve tretiny účastníkov budú náhodne vybrané tak, aby dostali dve dávky s odstupom 21 dní; zvyšní dostanú dve dávky placeba – fyziologického roztoku. Vedci vyhodnotia imunitnú odpoveď detí sedem dní po druhej dávke.  

Spoločnosť Moderna tiež začína skúšať svoju vakcínu u detí vo veku od 6 mesiacov do 12 rokov. Spoločnosť AstraZeneca minulý mesiac začala testovať svoju vakcínu u detí vo veku šesť mesiacov a starších. Spoločnosť Johnson & Johnson uviedla, že po vyhodnotení účinnosti svojej vakcíny u starších detí, plánuje rozšíriť pokusy na malé deti.  

Deti predstavujú 13 % všetkých hlásených prípadov v USA. Viac ako 3,3 milióna detí malo pozitívny test na vírus, najmenej 13 000 bolo hospitalizovaných a najmenej 260 zomrelo, poznamenala doktorka Yvonne Maldonado, ktorá zastupuje Americkú pediatrickú akadémiu pri federálnom Poradnom výbore pre imunizáciu. Imunizácia detí pomôže školám znovuotvoriť a tiež ukončiť pandémiu, uviedla doktorka Emily Erbeldingová, lekárka pre infekčné choroby v Národnom inštitúte zdravotníctva, ktorá dohliada na testovanie vakcín Covid-19 na špecifickej populácii.  

Zdroj: The New York Times

Foto: Pezibear z PixabayPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *