MUDr. Szalay: „Sme tu naháňali zajaca plošného testovania, miesto toho, aby sme naháňali zajaca plošného očkovania.“

Na nezvládnutú očkovaciu kampaň upozornil na stránkach Hospodárskych novín riaditeľ zdravotníctva Bratislavského samosprávneho kraja MUDr. Tomáš Szalay, ktorý povedal: „Sme tu naháňali zajaca plošného testovania, miesto toho, aby sme naháňali zajaca plošného očkovania. Tu sa neurobila žiadna príprava na to, ani legislatívna, ani organizačná ani finančná, nič.

Upozorňuje, že župa stále nevie, ako bude vyzerať financovanie celého projektu. Kraj zatiaľ náklady znáša sám a majú len prísľub refundácie. „Len dúfam, že na konci dňa nebudeme mať toho čierneho Petra v rukách, a že to nebude stratová udalosť. Štát má záujem, aby boli ľudia zaočkovaní čo najskôr, ale tie predpoklady, aby sa tak stalo sú chabé.“, dodal Szalay.

Kľúčové zároveň je, koľko ľudí za deň príde. Z ekonomického hľadiska je rozdiel, či príde 2-tisíc objednaných, alebo 1300, ako ich prišlo prvý očkovací deň. Náklady sú v takom prípade rovnaké, no ak neprídu ľudia, ide o stratu.

Jeden zaočkovaný stojí v priemere 15 eur. Rezort však zatiaľ nepotvrdil, či je ochotný zaplatiť aj režijné náklady. „Keď som povedal sumu 15 eur, tak si to prenásobme. Koľko chceme, aby bolo zaočkovaných ľudí? Asi tri a pol milióna, zároveň dvoma očkovacími dávkami, teda 7 miliónov očkovaní, krát 15 eur. Zaokrúhlime to na 100 miliónov eur, bodka. Koľko nás stáli antigénové testy v tejto krajine? Podstatne viac,“ upozorňuje

MUDr. Szalay sa ďalej pýta, čím sa bude očkovať ďalšie týždne. „Najťažšie sa predpovedá budúcnosť. Nevieme, aké budú dodávky v apríli, a to už máme apríl predo dverami, takže ťažko sa hovorí, ako bude na jeseň. Je možné, že v máji sa budeme ohadzovať striekačkami naplnenými vakcinačnými látkami,“ odpovedá lekár na otázku, či budú musieť centrum zavrieť pre nedostatok vakcín.

Zdroj: HN/Hlavný denník

Foto: BSK