Miesto klasických covidových testov rozbor odpadových vôd

Vedci z Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe spoločne s Pražskými vodovody a kanalizáciami vyvinuli metódu, pomocou ktorej by malo ísť s predstihom odhaliť z odpadových vôd, na akom mieste prepukne ďalšia vlna epidémie, informuje portál Aktualne.cz. Táto metóda je založená na detekcii obsahu koronavírusov v odpadových vodách. Zároveň by mohlo byť možné odhaliť tiež to, či údaje o počte nakazených, ktoré vyplývajú z testovania, zodpovedajú realite.

Jan Bartáček z Ústavu technológie vody a prostredia Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe Aktualne.cz k metóda ďalej povedal: „Vo väčšine prípadov ľudia začínajú vírus vylučovať stolicou niekoľko dní predtým, než sa u nich nákaza preukáže klinickými testami. Odhaliť vírus možno pomocou rozboru odpadových vôd, ktorý funguje na rovnakom princípe ako dnes známa metóda PCR, ktorá sa využíva pri analýze klinických vzoriek. Podstatný je ale spôsob zakoncentrovania RNA, ktorý dovolí použitie PCR v odpadových vodách. Výhodou je, že nie ste závislí na tom, ako veľmi sa testuje alebo koľko ľudí sa chce nechať otestovať.“.

Správa ďalej informuje, že testovanie tejto metódy prebieha už od minulého leta v štrnástich vytipovaných zastavaných lokalitách pražskej stokovej siete, ako sú sídliská, Letisko Václava Havla, vysokoškolské internáty či nemocnice. Podľa Bartáčka dáta z odpadových vôd veľmi dobre korelujú s epidemickú situáciou a v mnohých prípadoch boli nárasty počtov kópií vírusovej RNA pozorované s predstihom jedného až dvoch týždňov oproti dátam z klinických testov publikovaných pre území Prahy. Vírus sa podľa dát objavuje v stolici aspoň u polovice nakazených a niektoré štúdie dokonca ukazujú výrazne vyšší podiel ľudí, a to aj v prípade, že nemajú žiadne príznaky choroby. Vďaka tejto metóde by mohlo byť možné sledovať vývoj nákazy v populácii s predstihom až dvoch týždňov a dopredu varovať o prípadnom príchode novej vlny.

Zdroj: AKTUALNE.CZ

Foto: Shad0wfall z PixabayPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *