Štúdia: Vysoká účinnosť vakcíny proti COVID-19 už po prvej dávke

Podľa údajov americkej štúdie Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zverejnenej v pondelok, vakcíny proti COVIDu-19 vyvinuté konzorciom Pfizer/BioNTech a spoločnosťou Moderna poskytli 80 % ochranu pred nákazou už dva týždne po prvej dávke. Po druhej dávke vakcíny vzrástla účinnosť na 90 %.

Štúdia sledovala účinnosť vakcín mRNA medzi 3 950 účastníkmi v šiestich štátoch počas 13-tich týždňov od 14. decembra 2020 do 13. marca 2021. Výsledky potvrdzujú skoršie štúdie, ktoré naznačili, že vakcíny začnú účinkovať čoskoro po prvej dávke, a potvrdzujú, že zabraňujú aj asymptomatickým infekciám.

Niektoré krajiny ako napríklad ČR, ktoré majú nedostatok očkovacích látok, posunuli plány na druhú dávku vakcíny s nádejou, že takto získajú imunitu pre viac ľudí. Americkí odborníci však naďalej odporúčajú podávať dve dávky podľa plánu schváleného regulačnými orgánmi na základe klinických štúdií. Štúdia CDC prichádza niekoľko týždňov po tom, čo skutočné údaje z Izraela naznačujú, že vakcína Pfizer/BioNTech má 94 % účinnosť v prevencii asymptomatických infekcií.

Zdroj: REUTERS

Foto: Gerd Altmann z Pixabay