Pandémia COVID-19 zvýšila mieru mŕtvo narodených detí a materskú úmrtnosť

Podľa medzinárodného prieskumu zverejneného v stredu sa miera mŕtvo narodených detí a materská úmrtnosť počas pandémie COVID-19 zvýšila približne o tretinu. Prieskum zahŕňal údaje zo 40 štúdií v 17 krajinách.

Výsledky prieskumu ukázali, že zákazy vychádzania, prerušenie pôrodníckych služieb a strach z návštevy zdravotníckych zariadení sa pridali k rizikám tehotenstva, čo viedlo k všeobecne horším výsledkom u žien a dojčiat. „Pandémia COVID-19 mala zásadný vplyv na systémy zdravotnej starostlivosti,“ povedala profesorka Asma Khalilová, spoluautorka výskumu na Londýnskej St. George’s University. Obmedzenia spôsobené pandémiou viedli k úmrtiam matiek aj detí, ktorým sa dalo predísť, najmä v krajinách s nízkymi a strednými príjmami, uviedla. 

Z výskumu ďalej vyplýva, že utrpelo aj duševné zdravie matiek. Z analýzy, ktorú tvorilo 10 štúdií vyplynulo, že v šiestich z nich došlo k zvýšeniu postnatálnej depresie či materskej úzkosti, alebo oboch naraz. 

Štúdia neanalyzovala priamy vplyv samotnej infekcie COVID-19 počas tehotenstva, ale zamerala sa na vedľajší vplyv pandémie koronavírusu na predpôrodné, pôrodné a postnatálne výsledky.

Zdroj: REUTERS

Foto: cynthia_groth z Pixabay