Milé kolegyne a kolegovia, dovoľte vám aj vašim ambulantným sestrám zo srdca poďakovať za odvedenú obetavú prácu, ktorou zabezpečujete v neľahkých podmienkach dostupnosť diagnostiky a terapie nielen v rámci bežných ochorení, ale aj v rámci starostlivosti o chorých s COVID-19 a kontakty v karanténe.
K množstvu našich obvyklých kompetencií, prevencii, očkovaniu, predoperačným vyšetreniam, starostlivosti o chronických pacientov, pribudlo extrémne množstvo administratívy. Na naše plecia pribúdajú bremená nových požiadaviek zo Sociálnej poisťovne, evidencia karantén, množstvo telefonátov od seniorov, dožadujúcich sa vyjadrenia k vhodnosti ich očkovania proti COVID-19 vo vakcinačných centrách.
Zastavili sa plánované operácie, je problematická liečba onkologických a chronických pacientov, ktorí sa často bránia hospitalizácii v obave z nakazenia koronavírusom. Všetky tieto okolnosti zvyšujú nároky na našu prácu. Je zrejmé, že „zadávatelia úloh zhora“ majú veľmi hmlisté a nepresné predstavy o pracovnom zaťažení všeobecných ambulancií.
Čerešničkou na torte bolo riešenie „nedostupnosti“ všeobecných lekárov, pretože nestíhajú dvíhať pacientom telefóny. Policajné kontroly v ambulanciách potvrdili, že lekári so sestrami ordinovali takmer v plnom rozsahu, takže zadávateľ tejto nedôstojnej úlohy nezískal argumenty, ktorými by zdôvodnil zanedbaný závažný stav pacientov s COVID-19 pri prevoze záchrannou zdravotnou službou do nemocníc.

Moja čerstvá osobná skúsenosť z 15. marca potvrdila, že ani monitorovanie pulzným oxymetrom u 45-ročného muža s 10-dňovými febrilitami a zhoršujúcou sa dýchavicou nepostačovali na jeho prevoz do nemocnice. Saturácia kyslíka 84% a tachypnoe 36 dychov/minútu s febrilitami do 40 °C priviedli lekárku k rozhodnutiu ponechať pacienta v domácej liečbe. Zlý stav pacientov s COVID-19 bol pripisovaný nedostatočnej ambulantnej liečbe, bez včasného podávania ivermektínu.
Dnes je naša pozícia pri komunikácii s pacientmi a dokonca poniektorými primátormi miest jednoduchšia, nakoľko disponujeme oficiálnym zamietavým stanoviskom Európskej liekovej agentúry k používaniu tohto antiparazitika v ambulanciách prvého kontaktu. Druhým závažným momentom v menej úspešnom boji s pandémiou je nerešpektovanie pravidiel a obmedzení jednotlivcami.
V čase, keď nemôžeme prekračovať hranice okresu, sa 35 000 Slovákov rozhodlo vycestovať do exotických štátov za veľmi nízke akciové ceny. Bežným javom sa potom stávalo, že 50% cestujúcich v lietadlách po prílete späť malo pozitívny PCR test na COVID-19. Egoizmus, sebectvo a chamtivosť takto otvárajú cestu k zavlečeniu viacerých mutácií koronavírusu na územie SR a ich šíreniu aj u zaočkovanej populácie.
Chýbajúca povinná štátna hotelová karanténa na 14 dní by mnohé problémy vyriešila tak, ako bola užitočná v prvej vlne pandémie. Zásadné preventívne opatrenia sú prijímané neskoro, alebo vôbec, ako sa to stalo s eKaranténou pre sledovanie pohybu karantenizovaných osôb prostredníctvom mobilov.
Tretím zlyhaním v boji s pandémiou sa stalo nedostatočné a pomalé očkovanie proti COVID-19. Zlyhanie Bruselu pri spoločnom obstarávaní vakcín je sprevádzané výpadkami výrobných kapacít kľúčových dodávateľov. Pri takomto tempe nie je reálne zaočkovať 60% našej populácie k dosiahnutiu požadovanej kolektívnej imunity. Preto je zaujímavé pozorovať pochybnosti o bezpečnosti a účinnosti vektorovej DNA vakcíny Sputnik V, ktorá bola registrovaná ako prvá na svete.
Možno by sme ďalšie vakcíny ani nepotrebovali, keby osoby zodpovedné za objednávky z EÚ kvót využili ponúkané množstvo dávok Comirnaty. Manažment štátu, jednotlivých sektorov aj zdravotníctva počas druhej vlny pandémie zlyhali a zastihli jednotlivé segmenty nepripravené a zaskočené. Daňou za spoločné zlyhanie sú tisíce zbytočne mŕtvych a desaťtisíce chorých s doživotnými následkami ochorenia COVID-19.
MUDr. Peter Marko
za členov Správnej rady
a Rozhodcovskej komisie ZVLD SR
FOTO:
Medical photo created by freepik – www.freepik.com

- Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 – stav za 24. kalendárny týždeň – analýza RT-PCR a dd-PCR
- EURÓPSKA LIEKOVÁ AGENTÚRA ODPORUČILA REGISTRÁCIU VAKCÍNY COVID-19 VACCINE VALNEVA
- Kongres k storočnici slovenskej ortopédie
- Parlament schválil prelomovú liekovú reformu
- COVID-19: Epidemiologickú situáciu sledujeme nepretržite
- Peľová situácia v SR za 24. týždeň 2022
- Pacienti s „chorobou čiernych kostí“ dostanú novú liečbu
- Začíname vychovávať generáciu zodpovedných ľudí v starostlivosti o svoje zdravie
- V galérii, v múzeu, v MHD, vo vlaku sa učia znovu komunikovať
- Prof. Schusterová: Byt’ lekárom je poslanie, ktoré prichádza až so skúsenost’ami
- Kúpacia sezóna 2022: čo sa oplatí vedieť o kvalite vody na kúpanie a o bezpečnom kúpaní sa
- Leto je síce v plnom prúde, no treba byť opatrný – ochorenie COVID-19 je stále medzi nami
- Surveillance invazívnych meningokokových ochorení a nosičstva na Slovensku počas pandémie COVID-19
- Systém ezdravie konečne patrí NCZI a čaká ho rozvoj
- Rezort zdravotníctva prichádza s prelomovou vyhláškou – určuje 5 úrovní poskytovania zdravotnej starostlivosti nemocnicami
- Dni praktickej obezitológie a metabolického syndrómu
- Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 – stav za 23. kalendárny týždeň – analýza RT-PCR a dd-PCR
- CURE POINT SLEEP 10 % CBD, kvapky s obsahom THC
- Pripravenosť prírodných vodných plôch a umelých kúpalísk na kúpaciu sezónu 2022 (stav ku dňu 11.6.2022)
- Rezort zdravotníctva zabezpečil odbornú jazykovú prípravu pre zdravotníckych pracovníkov z Ukrajiny
- Upravená verzia vakcíny COMIRNATY v priebežnom hodnotení európskej liekovej agentúry
- Výskyt opičích kiahní sa na Slovensku stále nepotvrdil
- Najčastejšou príčinou smrti dospelých na Slovensku je choroba pečene – cirhóza
- Uplynulá chrípková sezóna opäť bez celoštátnej epidémie
- Novú klimatizačnú jednotku JIS I. chirurgickej kliniky priviezol vrtuľník
- KONCEPCIA ZDRAVOTNÍCTVA v Slovenskej republike z pohľadu SLK
- NCZI a Sociálna poisťovňa prijali prvých 1 000 vystavených ePN
- Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (6. jún – 12. jún 2022)
- Spúšťa sa pilotný projekt o prevencii rakoviny na školách
- Rezort pracuje na stratégii stabilizácie zdravotníckeho personálu, aká doteraz na Slovensku chýbala
- Aj v ďalšom školskom roku plánujú UVZSR a regionálne úrady verejného zdravotníctva spolupracovať pri realizácii projektu Viem, čo zjem
- Súkromné siete nemocníc ProCare a Svet zdravia a AGEL sa dohodli na predaji piatich zdravotníckych zariadení v Banskobystrickom kraji
- Pokrok v liečbe defektov tvrdých tkanív a kože
- Peľová situácia v SR za 22. týždeň 2022
- Svetový deň hygieny rúk
- Veľká príležitosť pre slovenské zdravotníctvo
- Podpisom memoranda bližšie k reforme starostlivosti o duševné zdravie
- Mesačná štatistika hlásení podozrení na nežiaduce účinky vakcín na prevenciu COVID-19 (1. 6. 2022)
- Uplynulo 50 rokov od prvej transplantácie obličky na Slovensku. UNLP má jedno z najaktívnejších slovenských transplantačných centier
- Minister zdravotníctva Lengvarský rokoval na konferencii GLOBSEC s generálnym riaditeľom WHO