Slovenský Sputnik V: Tvrdenie proti tvrdeniu…  

Ako uviedol portál Teraz.sk., na správy o odlišnosti vakcín Sputnik V dodaných do SR od tých, ktoré boli pozitívne hodnotené v odbornom časopise The Lancet, reagoval Ruský virológ a vedec Viktor Zujev z Národného výskumného centra pre epidemiológiu a mikrobiológiu akademika Nikolaja Gamaleju. Zujev neverí, že vakcína Sputnik V dodaná do SR nie je totožná s tou, ktorá bola pozitívne hodnotená v odbornom časopise The Lancet. K situácii povedal: „Toto je podľa mňa iba úplná absurdita.“. 

Odlišnosť vakcín poprel aj Ruský fond priamych investícií (RFPI) vo svojom stredajšom tvíte, kde označil informácie Denníka N o substitúcii vakcín dovezených do SR za „falošné správy“. RFPI prostredníctvom twiteru vo štvrtok informoval, že z dôvodu opakovaného porušenia zmluvy požiadal vládu SR o vrátanie vakcíny Sputnik V dodanej na Slovensko.

V stredajšom vydaní denníka Vzgľad Alexandr Gincburg, riaditeľ Gamalejovho výskumného centra, vyslovil názor, že EÚ sa neponáhľa s uvedením vakcíny Sputnik V na trh, lebo má obavy z vysokej kvality ruského preparátu, vďaka čomu by mohla konkurovať analogickým vakcínam.

ŠÚKL v svojom včerajšom stanovisku uviedol: „Šarže vakcíny použité v predklinických testoch a klinických štúdiách publikovaných v časopise Lancet nemajú rovnaké charakteristiky a vlastnosti ako šarže vakcíny dovezené na Slovensko. Podľa publikovaných správ by sa Sputnik V mal používať v približne 40 krajinách sveta, ale tieto vakcíny spája len názov. Nie je preukázaná porovnateľnosť a konzistentnosť rôznych šarží vyrobených na rôznych miestach. Vo viacerých prípadoch sa javí, že ide o vakcíny s rozdielnymi vlastnosťami (lyofilizát verzus roztok, jednodávkové ampulky verzus viacdávkové liekovky, rozdielne podmienky skladovania, zloženie a spôsob výroby).“. 

V časti verejnosti vyvoláva pochybnosti a nedôveru predchádzajúce vyjadrenie ŠÚKL-u o tom, že nemá kapacity pre posúdenie vakcín. 

Zdroj: TERAZ.SK/Štátny ústav pre kontrolu liečiv, TS/Redakcia

Foto: Tumisu z PixabayPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *