Španielsko: Štvordňový pracovný týždeň ako obrana proti ďalšej vlne COVID-19

Španielsko sa chystá skrátiť pracovný týždeň na štyri dni, uvádza správa portálu Aktualne.cz. Na skrátenie pracovného týždňa plánuje použiť 50 miliónov eur z fondov Európskej únie. Od tohto opatrenia si Španieli sľubujú, že by mohlo zabrániť ďalšej vlne choroby COVID-19.

Peniaze z fondu majú pokryť 200 stredne veľkým firmám náklady spojené s prispôsobením ich činnosti 32 hodinovému pracovnému týždňu. Kompenzácie sa firmám budú postupne znižovať, v prvom roku pôjde o 100 % nákladov, v druhom roku o 50 % nákladov a nakoniec v treťom o 25 % nákladov.

Zástancovia skrátenie pracovného týždňa argumentujú tým, že toto skrátenie povedie k väčšej spotrebe, najmä v oblasti zábavy a turistiky. A práve tieto oblasti sú pre španielsku ekonomiku kľúčové. Pozitívnu skúsenosť so skrátením pracovného týždňa mala španielska firma Delson. Absencia zamestnancov sa tu znížila o 28 % (ľudia si môžu vybavovať svoje osobné záležitostiach ako napríklad návštevu lekára či úradu v čase, keď majú voľno).

Správa cituje aj štúdiu publikovanú začiatkom tohto roka v Cambridge Journal of Economics, ktorá zistila, že zníženie pracovného času v roku 2017 z 40 hodín týždenne na 35 hodín týždenne by zvýšilo hrubý domáci produkt o 1,5 percenta a vytvorilo 560 000 nových pracovných miest.

Zdroj: Aktualne.cz

Foto: Frank Nürnberger z PixabayPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *