Výzva novému ministrovi zdravotníctva

Vážený pán minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský,

Chápeme, že preberanie rezortu zdravotníctva v čase pandémie nie je jednouché a isto musíte riešiť aj množstvo problémov. Radi by sme Vám dali do pozornosti jeden, s ktorým sa v prípade Vášho ministerstva v posledných mesiacoch nepotýkame iba my. Konkrétne máme na mysli oblasť vybavovania žiadostí podľa Zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Z Transparency sme ich k Vám posielali od januára tri, informácie sme však v zákonnej lehote nedostali ani pri jednej.

Od ministerstva sme požadovali sprístupnenie zápisníc z pandemických komisií, údaje o poskytnutých cestovných (tzv. Holého) výnimkách a napokon aj zmluvu o nákupe vakcíny Sputnik V z Ruska. V prvých dvoch prípadoch sme sa odvolávali, na rozhodnutia sme však aj napriek urgencii čakali márne. V treťom si ministerstvo predĺžilo lehotu na odpoveď, no tá nedorazila ani vyše dva týždne po funuse.

Rozmýšľame preto teraz, či sa s ministerstvom v záujme práva verejnosti na informácie súdiť. Problém je, že aj keby nám súdy napokon dali za pravdu, trvať to bude zrejme roky. Na všetky spomínané informácie však má podľa nás verejnosť nárok teraz a nie až o tri či päť rokov. Preferovali by sme preto, keby ste nám napokon predsa len informácie sprístupnili štandardnejšou cestou, hoci už aj po termíne. Alebo, prinajmenšom, aby ste nám na naše odvolania aspoň riadne odpovedali a zdôvodnili Vaše rozhodnutie požadované informácie verejnosti nesprístupniť.

Vážený pán minister zdravotníctva,

Chápeme, že za komunikačnú politiku Vášho predchodcu nezodpovedáte. Ako ministerstvo komunikuje dnes a v budúcnosti však už máte plne v rukách Vy. Veríme preto vo Vašu skorú reakciu.

S priateľským pozdravom

Michal Piško, za tím Transparency International Slovensko

Foto: MZ SRPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *