Volám sa Rosie (Růžena) Beandapa a na Madagaskare žijem už od roku 1997. S manželom, ktorý je Malgaš, vlastne len polovičný, pretože jeho otec bol Číňan, vlastníme dve lekárne v meste Toamasina (francúzsky názov Tamatave). Okrem toho vlastním aj cestovnú agentúru. Celý minulý rok sme prežili s covidom na Madagaskare podobne ako celý svet.

Na začiatku to bolo pomerne náročné a niekedy som si pripadala ako telefónny dispečer, telefóny vyzváňali celý deň. Ľudia sa totiž obávali, či bude dostatok liekov a ostatného materiálu. Predzásobovali sa nielen liekmi, ale aj rúškami, dezinfekčným gélom, bezdotykovými teplomermi. Tých sme pred epidémiou predali tak 1–2 kusy ročne, teraz to boli desiatky teplomerov mesačne. Okrem pacientov telefonovali aj rôzne firmy, podniky a asociácie, takže sa v priebehu niekoľkých dní stal z bežne dostupných vecí nedostatkový tovar.



Hygienické opatrenia
Veľkým problémom pre nás bolo, ako vyriešiť naše fungovanie, keby ochoreli zamestnanci. Preto sme sa hneď snažili plniť všetky opatrenia, mali sme k dispozícii gély, rúška, udržiavali sme v lekárňach minimum pacientov a dodržiavali bezpečnú vzdialenosť. Pred lekáreň sme umiestnili zásobník s vodou a mydlom, aby si každý, kto chcel vstúpiť do lekárne, mohol najskôr umyť ruky.
Samozrejme, u pacientov sme vyžadovali aj rúško. Našťastie sa po istej dobe situácia ukľudnila, ľudia si zvykli nielen na opatrenia, ale aj na nedostatok niektorých liekov. Rok ubehol vďaka výnimočnému stavu naozaj rýchlo. Najviac mi však vadilo, že som sa nedostala do Českej republiky a moje deti, ktoré študujú vo Francúzsku, nemohli prísť domov.
Prvé prípady už začiatkom roka
O turistickom ruchu sa nedá ani baviť, pretože momentálne žiadny neexistuje. Niekoľko stoviek kolegov bolo nútených uzavrieť svoje podniky. Mnoho z nich dokonca Madagaskar opustilo. Má to obrovský dopad na ekonomiku, pretože cestovný ruch prináša na ostrove druhé najvyššie devízové príjmy a poskytuje zamestnanie nezanedbateľnému počtu obyvateľov.
O epidémii COVID-19, ktorá vypukla v Európe vo februári 2020, sa už na Madagaskare vedelo niekoľko týždňov, hranice však boli oficiálne uzavreté až 21. marca 2020. V Tamatave sa už v decembri 2019 a v januári 2020 objavila zvláštna chrípka, sprevádzaná silným kašľom a respiračnými problémami, ktorá si v niekoľkých prípadoch vyžiadala až evakuáciu na ostrov Reunion.

Konzultovala som tento problém s niekoľkými lekármi a spoločne sme dospeli k záveru, že už v tej dobe mohlo ísť o COVID-19. Medzi Čínou a Madagaskarom vládnu čulé obchodné a kultúrne vzťahy. V tom období ale nikto žiadne testy nerobil. Po vypuknutí epidémie bol prezidentom Madagaskaru vyhlásený výnimočný stav, ktorý mal trvať iba pár dní, ale napokon sa skončil až v októbri.
Malgašský lockdown
Situácia v Európe a na Madagaskare sa vôbec nedá porovnávať, nech už ide o ekonomiku, zdravotníctvo, sociálnu a kultúrnu oblasť. U nás podstatná časť populácie žije zo dňa na deň a nemôže si dovoliť nakúpiť zásoby a prežiť prípadný lockdown. Ten sa ani nekonal.
V prvom období bolo povolené sa voľne pohybovať, samozrejme s rúškami a dopoludnia. Na poludnie sa všetky obchody a trhoviská museli uzavrieť a otvorené ostali len lekárne a zdravotnícke zariadenia. V mestách boli vytvorené policajné hliadky a zátarasy, ktoré kontrolovali prípadných oneskorencov a hriešnikov. Zdravotníci a lekárnický personál museli mať špeciálne preukazy s povolením na voľný pohyb.




V Tamatave sa dokonca pohyboval po uliciach transportér plný vojakov, ktorí kontrolovali plnenie nariadení. Celkovo bolo v meste umiestených asi 500 ozbrojených mužov. Vďaka zahraničnej pomoci boli zriadené a z časti vybavené covidové centrá, kam sa zvážali chorí. Smutné je, že sa podstatná časť financií a materiálnej pomoci stratila niekde medzi vládou a pacientami. Niekdajší minister zdravotníctva Prof. Ahmad na tieto praktiky poukázal a z vlády musel odísť, podobne ako niekoľkí iní lekári.
Liečba covidu
Minulý rok prišiel prezident so zázračným liekom, odvarom z paliny (artemisia). Palina výrazne pomáha pri liečbe malárie, ale pri covide nepomáha. Tento liek z tradičnej medicíny bol zaradený do oficiálneho protokolu liečby covidu, klinické testy sa robili za pochodu. Liek sa samozrejme neosvedčil, aj keď mu ľudia dosť verili a boli hrdí na to, že to bude Madagaskar, ktorý zachráni svet pred pandémiou. Oficiálny protokol liečby kopíruje protokol Prof. Raoulta z Marseille, v ktorom kombinuje hydroxychlorochín s azitromycínom a ostatnými podpornými prípravkami.
Život s covidom
Priebeh epidémie sa výrazne líšil v mestách a v regiónoch, každý bol zasiahnutý rozdielne. Pre Malgašov bolo asi najťažšie nariadenie, ktoré sa týkalo pochovávania zomrelých. Je spojené s kultúrnymi zvykmi a obyčajmi, ktoré sú stále silne zakorenené a prísne dodržiavané, podľa ktorých musia byť zosnulí pochovaní v rodinnej hrobke. Inak sa každodenný život v priebehu epidémie veľmi nezmenil.
Je pravda, že platili prísne nariadenia a bdelo sa nad ich dodržiavaním. V uličkách miest, kam policajti a vojaci nechodili, však život plynul svojou obvyklou cestou, bary a trhoviská boli otvorené aj napriek zákazom aspoň dovtedy, kým ľudia mali peniaze.
Vzhľadom na uzavretie nadnárodnej spoločnosti Ambatovy a ďalších významných podnikov sa zásadne zmenil kurz národnej meny. Z pôvodného stavu 3 900 ariarov za 1 euro sa dostal až na 4 900 ariarov/1 euro, a to len v priebehu niekoľkých mesiacov. Štát niekoľkokrát vo veľkých mestách rozdával prídely ryže, oleja a iných potravín. Je pochopiteľné, že to nestačilo. Dopad ekonomickej krízy je obrovský a Madagaskar bude na spamätanie sa potrebovať veľmi dlhý čas.

Štát nepomáhal
My lekárnici sme to vôbec nemali ľahké, tržby klesli takmer na polovicu, ale napriek tomu sme dodržiavali všetky hygienické a prevádzkové opatrenia, dokonca sme zabezpečili aj dopravu zamestnancov. Štát nám ničím nepomohol, naopak, mali sme nariadené maximálne ceny liekov, ktoré sme nesmeli prekročiť. Situácia bola dosť vážna, väčšina liekov je totiž dovážaná a ich ceny kvôli nárastu ceny eura rástli do takej výšky, že sme niekedy pracovali so stratou.
Našťastie, prísne nariadenia začali fungovať a postupne sa doba povolenia k pohybu predlžovala a dávala ľuďom šancu na prácu a zárobok. Madagaskar, podobne ako iné rozvojové krajiny, rozhodne nie je pripravený na takéto epidémie. Aspekty, vďaka ktorým malgašská populácia nezažila pandémiu ako v Európe, je niekoľko:
- pomerne nízky priemerný vek,
- vysoko vyvinutý imunitný systém,
- používanie tradičnej liečby, inhalácia Ravintsara, teda gáfrovníka lekárskeho (Cinnamomum camphora), niaouli (Melaleuca quinquenervia) a rôznych druhov eukalyptu,
- nekvalitná cestná sieť, komplikovaná doprava a z toho vyplývajúce prekážky v mobilite obyvateľstva.
Ako to však naozaj je s epidémiou, koľko ľudí ochorelo a koľko na ňu zomrelo, nikto presne nevie. Netestuje sa a tak vlastne covid neexistuje. Od začiatku pandémie bolo vykonaných okolo 130 000 testov na 25 miliónov obyvateľov, zomrelo celkovo 300 ľudí. V októbri 2020 bolo otvorené medzinárodné letisko na ostrove Nosy Be, ktorý je najznámejšou turistickou destináciou pre bohatú svetovú klientelu. Myslím, že to nebol úplne šťastný krok. Dnes, teda 9. marca 2021, sme predali 50 balení azitromycínu, v meste Tamatave je 18 lekární.
Rosie Beandapa
FOTO:
autorka, archív Združenia Mórica Beňovského.

Kazaň je mesto, kadiaľ kráčala ruská história
Kazaň je ôsme najľudnatejšie mesto Ruskej federácie. V roku 2009 si mesto kúpilo značku tretia stalica – hlavné mesto Ruska. Významné centrum priemyselnej výroby predovšetkým v odvetví vojenského a civilného letectva Tupolev a automobilizmu – nákladné vozy Kamaz.
- Santorini – prívetivý Babylon
- Životné jubileum MUDr. Eleny Ďurišovej
- Do boja proti rakovine MZ SR a partneri s kampaňou ONKOKONTROLA
- Slabinový pruh u detí sa už dnes operuje miniinvazívne
- UNLP ponúka nové glaukómové implantáty, ide o jediné certifikované pracovisko na východe
- VOÚ: Pacientky diagnostikujeme a operujeme miniinvazívne pomocou novej laparoskopickej veže
- PO KONŠTATOVANÍ DISKRIMINÁCIE PRI LIEČBE HEPATITÍDY TYPU C VEREJNÝ OCHRANCA PRÁV VYZÝVA LEKÁROV, PACIENTOV A PACIENTSKÉ ORGANIZÁCIE, ABY PODALI PODNET
- Kávička Na Malíčka 2023
- Boj proti ochoreniu neustáva
- 2023 Inovatívny projekt „Pre zdravie detí“ podporuje vzdelávanie rodičov a ich spoluprácu s pediatrami
- COVID-19 a jeseň 2023
- Prvá alogénna transplantácia Langerhansových ostrovčekov na Slovensku
- Kežmarská nemocnica otvorila ambulanciu cievnej chirurgie
- NOVÉ ODPORÚČANIA NA OBMEDZENIE POUŽÍVANIA LIEKOV S OBSAHOM TOPIRAMÁTU V TEHOTENSTVE
- Kultúra je bohatstvo
- Evin návrat do života
- Pacienti vyzývajú Ministerstvo zdravotníctva, aby sa zaoberalo nedostatočným počtom kusov inkontinenčných pomôcok
- Čo sú to legionely a aká je prevencia ochorení spôsobených baktériami rodu Legionella
- NCZI: Liečba drogových závislostí v SR 2022 – pribudli najmä ľudia 40+ a najmladší
- Hlavnou zásadou pri hubárčení je zbierať len hríby, ktoré dobre poznáme
- Pozývame Vás sledovať online moderovanú diskusiu PRE ZDRAVIE DETÍ
- Slovo ako nástroj v terapii
- Jedinečné centrum pre liečbu močových kameňov operačný mikroskop s precíznou navigáciou
- Združenie na podporu rozvoja Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov sprístupnilo webovú stránku Biblioterapia.sk
- V komárňanskej nemocnici pomáha štvornohý liečiteľ
- UNLP Košice získala najmodernejší očný operačný mikroskop s precíznou navigáciou
- Veľký prieskum o drogách: Štvrtina populácie má skúsenosti s marihuanou
- Kniha, ktorá povzbudí a dodá odvahu
- Pozor! Cenník ambulancie a zoznam všetkých zdravotných výkonov nie je to isté
- Do Afriky chodievam oddychovať
- „Po kúpaní vo verejných vodách sa dôkladne osprchujte a mokré plavky vymeňte za suché,“ radí urologička handlovskej nemocnice
- Začal sa prípravný proces pre vytvorenie komplexného onkologického centra na Slovensku
- Primárka urgentného príjmu radí: Ako správne poskytnúť prvú pomoc po poštípaní hmyzom? A čo v prípade, ak vás uhryzol had?
- NCZI: Plne dojčených detí u nás pribúda. Výlučne na materskom mlieku žije prvého pol roka viac než polovica
- Spoločná výzva svetových lekárskych časopisov: Znižovanie rizík jadrovej vojny – úloha zdravotníckych profesionálov
- V UNLP odobrali a transportovali bijúce srdce do Prahy
- Fakultná nemocnica Nitra bude mať nového riaditeľa
- Audítori upozorňujú na riziká v zdravotných poisťovniach VšZP a Dôvera, Union nezvládla načas podať účtovnú závierku ani zverejniť výročnú správu
- STIAHNUTIE LIEKOV AMIKACIN B. BRAUN 5 MG/ML, GENTAMICIN B. BRAUN 3 MG/ML INFÚZNY ROZTOK, IBUPROFEN B. BRAUN 400 MG, IBUPROFEN B. BRAUN 600 MG A METRONIDAZOL B. BRAUN 5 MG/ML Z TRHU
- Úloha dnešnej sestry je komplexná a zodpovedná