Očkovať proti COVID-19 sa môžu aj niektorí cudzinci a dlžníci na poistnom

Vyhlásením v Zbierke zákonov nadobúda účinnosť zákon, ktorý mení a dopĺňa legislatívu v oblasti zdravotníctva. Zmena sa okrem iného dotýka aj úhrad za očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Vďaka novele už môžu začať očkovať aj ľudí s nedoplatkom na poistnom a právna úprava rieši aj úhradu vakcinácie cudzincov. 

Ministerstvo zdravotníctva pripravilo legislatívnu zmenu, ktorá umožňuje očkovať proti ochoreniu COVID-19 viaceré skupiny obyvateľstva. Novela už prešla procesom schvaľovania a od tohto týždňa platí v praxi. Nárok na úhradu vakcíny proti COVID-19 tak po novom majú aj ľudia, ktorí neplatia zdravotné poistenie a majú nedoplatky. Cieľom je chrániť proti ochoreniu aj sociálne slabšie skupiny, ako sú napríklad ľudia bez domova. 

Rezort zdravotníctva stanovil pravidlá na očkovanie občanov SR a cudzincov. Nárok na očkovanie má občan SR, ale aj cudzinec, ktorý platí zdravotné poistenie u nás. Očkovať je možné aj občana inej krajiny EÚ, bez pobytu v SR, musí však mať v SR registrovaný formulár S1. To znamená, že držiteľ formuláru S1 si ho musí zaregistrovať na akejkoľvek pobočke zdravotnej poisťovne na Slovensku. Po zaregistrovaní formuláru zadá poisťovňa požiadavku na výrobu preukazu s označením EÚ. Až po vyhotovení preukazu a jeho prevzatí sa môže záujemca dostaviť na termín očkovania.

Aktuálne nemajú nárok na očkovanie, ľudia z tretích krajín bez platieb do nášho verejného zdravotného systému poistenia. Legislatívna úprava umožňuje ministerstvu rozšíriť zoznam osôb s úhradou očkovania. Očkovanie proti COVID-19 ako samoplatca nie je možné. 

Nárok a úhrada očkovania proti COVID-19

KATEGÓRIAKTO HRADÍ OČKOVANIEAKO SA PREUKÁŽE
Občan SR verejne zdravotne poistený v SRZdravotná poisťovňaPreukaz poistenca
Občan SR verejne zdravotne poistený v SR s dlhom na poistnom/neplatičZdravotná poisťovňaPreukaz poistenca
Občan SR platiaci verejné zdravotné poistenie v inom štáte EÚ s bydliskom v SR (formulár S1)Zdravotná poisťovňaPreukaz poistenca s označením EU* (tento mal nárok na očkovanie aj pred zmenou legislatívy)
Občan SR bez zdravotného poistenia v SR. MZ SRObčiansky preukaz, alebo pas vydaný SR
ÉU poistenec s nárokom na úhradu plného rozsahu zdravotnej starostlivosti (formulár S1)Zdravotná poisťovňaPreukaz poistenca s označením EU
Cudzinec  zdravotne poistený v SR.Zdravotná poisťovňaPreukaz poistenca
Cudzinec bez zdravotného poistenia v SR s poskytnutou doplnkovou ochranou a obeť obchodovania s ľuďmi v programe MV SRMZ SRŠpeciálny preukaz VšZP vydaný danej osobe 
Cudzinec bez zdravotného poistenia v SR, ktorý je študentom medicíny v SR, a ktorý vykonáva prácu v nemocnici.MZ SRPracovná zmluva s nemocnicou a potvrdenie o štúdiu na VŠ
Cudzinec bez zdravotného poistenia v SRVakcinácia nie je možná

Zdroj: MZ SR, TS

Foto: Gerd Altmann z Pixabay
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *