Elity EÚ v porovnaní s Britmi zlyhali. Čísla nepustia

Veľká Británia včera hlásila začkovanosť proti COVID-19 aspoň jednou dávkou vakcíny u 32 miliónov občanov zo svojej celkovej populácie skoro 68 miliónov občanov. Znamená to, že sa nezadržateľne blíži k 50 % podielu ochrany svojej populácie aspoň jednou dávkou vakcíny.

V kontraste s tým vzbudzujú obavy slová predsedníčky eurokomisie Ursuly von der Leyenovej, ktorá včera vyhlásila: „S radosťou môžem povedať, že dnes sme v EÚ dosiahli prah 100 miliónov očkovaní. Toto je míľnik, na ktorý môžeme byť hrdí. Z týchto 100 miliónov očkovaní je viac ako štvrtina už aj s druhou dávkou, čo znamená, že teraz máme úplne zaočkovaných viac ako 27 miliónov ľudí,“.

Obavy pramenia buď z nedostatočnej informovanosti pani predsedníčky van der Leyenovej o dianí v okolitých štátoch alebo zo snahy o hrubú deformáciu a prispôsobene si našej trpkej prítomnosti.

Samotné číslo 100 miliónov zaočkovaných prvou dávkou vakcíny, ktoré bolo ohlásené pani van der Leyenovou, vyznieva impozantne. Ak ho však porovnáme s počtom občanov žijúcich v krajinách Európskej únie, ktorých je takmer 440 miliónov, tak sa nám otvorí nelichotivý obraz o našich možnostiach alebo schopnostiach.

Zistenie, že Veľká Británia očkuje viac ako 2x rýchlejším tempom než Európska únia vyznieva o to bolestnejšie, že je to iba nedávna minulosť, čo po dramatickom Brexite opustilo toto ostrovné kráľovstvo naše rady. Rýchlosť očkovacej kampane súčasne nemilosrdne indikuje manažérske, diplomatické, vedecké, výrobné či nakoniec aj osvetovo propagandistické kapacity elít Európskej únie, nášho štátu nevynímajúc.

Je v našom záujme porovnávať sa s najlepšími, pretože pri ochrane zdravia vlastných občanov iná mierka ani nie je možná. Dnes už je zrejmé, že Británia chráni zdravie svojich občanov pred následkami COVID-19 výrazne efektívnejšie ako Európska únia. Nie nadarmo je sloganom dnešných dní v Anglicku veta: „Kto očkuje rýchlo, očkuje dvakrát!“.

Zdroj: Redakcia

Foto: European UnionPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *