Juhoafrická mutácia môže snížiť účinok vakcíny Pfizer/Biontech

Juhoafrický variant koronavírusu sa môže do istej miery vyhnúť ochrane poskytovanej vakcínou proti COVID-19 od spoločnosti Pfizer / BioNTech, zistila izraelská štúdia. Táto štúdia porovnávala takmer 400 ľudí, ktorí mali test na COVID-19 pozitívny 14 a viac dní po podaní jednej alebo dvoch dávok vakcíny, s rovnakým počtom neočkovaných pacientov s týmto ochorením.

Juhoafrický variant je medzi izraelskou populáciou neobvyklý, odhaduje sa, že výskyt je približne asi 1 % zo všetkých prípadov COVID-19. Ale u pacientov, ktorí dostali dve dávky vakcíny, bola prevalencia tohto variantu osemkrát vyššia ako u neočkovaných – 5,4 % oproti 0,7 %. To naznačuje, že vakcína je proti juhoafrickému variantu menej účinná v porovnaní s pôvodným koronavírusom a variantom prvýkrát identifikovaným v Británii. „Zistili sme nepomerne vyššiu mieru juhoafrického variantu medzi ľuďmi očkovanými dvomi dávkami v porovnaní s neočkovanou skupinou. To znamená, že juhoafrický variant je schopný do istej miery prelomiť ochranu vakcínou,“ uviedla Adi Sternová z Tel Avivskej univerzity.

Vedci si uvedomujú, že štúdia mala iba malú vzorku ľudí infikovaných juhoafrickým variantom, pretože tento je v Izraeli vzácny. Napriek tomu však, ich zistenia naznačili, že táto mutácia bola pri útoku na očkovaných jedincov oveľa úspešnejšia ako iné vírusové kmene. 

Zdroj: Reuters/Denik.cz

Foto: Alexandra_Koch z Pixabay
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *