V Nemecku je vakcína AstraZeneca dostupná pre každého

Sasko, Bavorsko a Meklenbursko-Predné Pomoransko u praktických lekárov ponúka vakcínu spoločnosti AstraZeneca proti COVID-19 každému, kto prejaví záujem.

Nemecko sa tak ako mnoho iných krajín kvôli nedostatku vakcín rozhodlo očkovať podľa priorít. Prví tak boli zaočkovaní seniori a zdravotníci, postupne ale dostávajú ponuky aj policajti, učitelia či ľudia s chronickými chorobami. Saské ministerstvo sociálnych vecí ale teraz oznámilo: „Aby sme naočkovali viac ľudí, je u praktických lekárov s okamžitou účinnosťou u látky od AstraZeneca zrušené akékoľvek uprednostňovanie.“.

Voči tomuto postupu sa ohradilo spolkové ministerstvo zdravotníctva. „Existuje odporúčanie Stálej očkovacej komisie (Stiko), na základe ktorej vznikol očkovacií poriadok. Tento poriadok síce pripúšťa manévrovací priestor, je ale záväzný. „. Vakcína AstraZeneca bola najskôr kvôli nejasnej účinnosti u seniorov určená len pre mladších ako 65 rokov. Koncom marca Stiko naopak neodporučila, kvôli prípadom trombózy, aplikovať túto vakcínu mladším než 60 rokov.

Zdroj: Novinky.cz

Foto: analogicus z Pixabay
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *