Nová štúdia poskytuje jedinečný pohľad na zmeny funkčnej konektivity, ku ktorým dochádza v mozgu u pravidelných konzumentov kávy.
Nová štúdia bola publikovaná v časopise Molecular Psychiatry a podporená Inštitútom pre vedecké informácie o káve (ISIC).
Keď boli pravidelní konzumenti kávy v pokoji, mali znížený stupeň konektivity v dvoch oblastiach mozgu (známych ako pravý precuneus a pravá insula). Efektom bolo zlepšenie kontroly pohybu a bdelosti (pomáhalo im to lepšie reagovať na podnety), v porovnaní s osobami, ktoré nepijú kávu.
Schémy účinnejšieho prepojenia sa našli aj v iných oblastiach mozgu (vrátane mozočku a medzi talamom a mozočkom), čo tiež znamenalo napríklad zlepšenú kontrolu pohybu u pravidelných konzumentov kávy v porovnaní s „nekávičkármi“.
Medzi ďalšie zistenia patrilo zvýšenie dynamickej aktivity pozorované v niekoľkých cerebelárnych a subkortikálnych oblastiach mozgu u pravidelných konzumentov kávy, s čím je spojená zvýšená pozornosť, bdelosť, vzrušenie a zlepšené učenie a pamäť. Zjednodušene povedané, tieto zmeny znamenajú zlepšenú schopnosť sústrediť sa.
Je zaujímavé, že zmeny funkčnej konektivity pozorované u pravidelných konzumentov kávy v tomto výskume sa vyskytli aj u „nekávičkárov“ hneď po tom, ako si dali šálku kávy. To teda naznačuje, že káva môže tieto zmeny spôsobiť v krátkom čase a že tieto účinky vyvoláva práve káva.
uskutočnil tím pod vedením profesora Nuna Sousu z lekárskej fakulty Universidade do Minho v Portugalsku. Vedci použili zobrazovanie pomocou funkčnej magnetickej rezonancie (fMRI) na porovnanie konektivity a štruktúry mozgu u 31 pravidelných konzumentov kávy (ktorí pijú kávu každý deň) a 24 osôb, ktoré kávu nepijú. Účastníci boli pri testoch v pokoji, pri plnení úlohy a po konzumácii šálky kávy.
„Toto je prvýkrát, čo bol vplyv pravidelného pitia kávy na mozgovú sieť skúmaný takto podrobne,“ konštatuje profesor Sousa. „Použitím technológie fMRI sme boli schopní v reálnom čase sledovať vplyv kávy na funkčné prepojenie a štruktúru mozgu a rozdiely medzi pravidelnými konzumentmi kávy a tými, čo ju nepijú. Tieto zistenia – aspoň čiastočne – pomohli poskytnúť mechanistický pohľad na niektoré z účinkov kávy pozorovaných v doterajších výskumoch, ako napríklad zlepšená kontrola pohybu, zvýšená bdelosť a priaznivý vplyv na učenie a pamäť.
Účinok kofeínu a kávy na duševný výkon bol doteraz predmetom rozsiahleho výskumu, pričom sa preukázali účinky v zmysle zlepšenia pozornosti, bdelosti a vzrušenia, kontroly pohybu, učenia a pamäte. Nové zistenia dopĺňajú výskum v tejto oblasti a poskytujú náhľad na štrukturálne zmeny, ktoré sú v pozadí týchto účinkov, uzatvára server globenewswire.com.
Zdroj: Pravda.sk – prevzaté
Foto: Pixabay
- Do boja proti rakovine MZ SR a partneri s kampaňou ONKOKONTROLA
- Slabinový pruh u detí sa už dnes operuje miniinvazívne
- UNLP ponúka nové glaukómové implantáty, ide o jediné certifikované pracovisko na východe
- VOÚ: Pacientky diagnostikujeme a operujeme miniinvazívne pomocou novej laparoskopickej veže
- PO KONŠTATOVANÍ DISKRIMINÁCIE PRI LIEČBE HEPATITÍDY TYPU C VEREJNÝ OCHRANCA PRÁV VYZÝVA LEKÁROV, PACIENTOV A PACIENTSKÉ ORGANIZÁCIE, ABY PODALI PODNET
- Kávička Na Malíčka 2023
- Boj proti ochoreniu neustáva
- 2023 Inovatívny projekt „Pre zdravie detí“ podporuje vzdelávanie rodičov a ich spoluprácu s pediatrami
- COVID-19 a jeseň 2023
- Prvá alogénna transplantácia Langerhansových ostrovčekov na Slovensku
- Kežmarská nemocnica otvorila ambulanciu cievnej chirurgie
- NOVÉ ODPORÚČANIA NA OBMEDZENIE POUŽÍVANIA LIEKOV S OBSAHOM TOPIRAMÁTU V TEHOTENSTVE
- Kultúra je bohatstvo
- Evin návrat do života
- Pacienti vyzývajú Ministerstvo zdravotníctva, aby sa zaoberalo nedostatočným počtom kusov inkontinenčných pomôcok
- Čo sú to legionely a aká je prevencia ochorení spôsobených baktériami rodu Legionella
- NCZI: Liečba drogových závislostí v SR 2022 – pribudli najmä ľudia 40+ a najmladší
- Hlavnou zásadou pri hubárčení je zbierať len hríby, ktoré dobre poznáme
- Pozývame Vás sledovať online moderovanú diskusiu PRE ZDRAVIE DETÍ
- Slovo ako nástroj v terapii
- Jedinečné centrum pre liečbu močových kameňov operačný mikroskop s precíznou navigáciou
- Združenie na podporu rozvoja Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov sprístupnilo webovú stránku Biblioterapia.sk
- V komárňanskej nemocnici pomáha štvornohý liečiteľ
- UNLP Košice získala najmodernejší očný operačný mikroskop s precíznou navigáciou
- Veľký prieskum o drogách: Štvrtina populácie má skúsenosti s marihuanou
- Kniha, ktorá povzbudí a dodá odvahu
- Pozor! Cenník ambulancie a zoznam všetkých zdravotných výkonov nie je to isté
- Do Afriky chodievam oddychovať
- „Po kúpaní vo verejných vodách sa dôkladne osprchujte a mokré plavky vymeňte za suché,“ radí urologička handlovskej nemocnice
- Začal sa prípravný proces pre vytvorenie komplexného onkologického centra na Slovensku
- Primárka urgentného príjmu radí: Ako správne poskytnúť prvú pomoc po poštípaní hmyzom? A čo v prípade, ak vás uhryzol had?
- NCZI: Plne dojčených detí u nás pribúda. Výlučne na materskom mlieku žije prvého pol roka viac než polovica
- Spoločná výzva svetových lekárskych časopisov: Znižovanie rizík jadrovej vojny – úloha zdravotníckych profesionálov
- V UNLP odobrali a transportovali bijúce srdce do Prahy
- Fakultná nemocnica Nitra bude mať nového riaditeľa
- Audítori upozorňujú na riziká v zdravotných poisťovniach VšZP a Dôvera, Union nezvládla načas podať účtovnú závierku ani zverejniť výročnú správu
- STIAHNUTIE LIEKOV AMIKACIN B. BRAUN 5 MG/ML, GENTAMICIN B. BRAUN 3 MG/ML INFÚZNY ROZTOK, IBUPROFEN B. BRAUN 400 MG, IBUPROFEN B. BRAUN 600 MG A METRONIDAZOL B. BRAUN 5 MG/ML Z TRHU
- Úloha dnešnej sestry je komplexná a zodpovedná
- Porozprávajme sa o obezite
- Tretia knižka slovenského lekára