Videl, rozhodol sa a okamžite nezištne pomohol. Takto priamočiaro pristúpil k svojmu pocitu pomáhať mladý medik Miroslav Gulika (24) z Topoľčian. V zmysle Hippokratovej prísahy išiel do prvej línie, a to do mobilného odberového miesta v nemocnici. Jeho pomoc si jeho kolegovia aj pacienti vážia, jemu to prinieslo neoceniteľné skúsenosti z praxe a skvelý tréning na krízové situácie.
,,Videl som inzerát na webovej stránke ,,Sme pripravení“ a keďže som bol v tom čase kvôli dištančnej forme výučby hlavne doma a mal som viac voľného času, rozhodol som sa túto prácu skúsiť,“ hovorí Miroslav Gulika, ktorý študuje 4. rok medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V budúcnosti by sa rád venoval internej medicíne. Mladý muž priznáva, že so situáciou, ktorú priniesla pandémia, nikto nepočítal, nikto z nás si to ani nevedel predstaviť. ,,Strach som mal hlavne prvých pár dní, keď už po pár dňoch vojak, s ktorým som tam pracoval, ostal covid pozitívny. Časom som si ale zvykol a strach zmizol,“ hovorí. Jeho celodenná práca bola v nemocnici vždy v overale, respirátore a s ochranným štítom. ,,Podľa toho, kde ma aktuálne bolo treba, som pracoval ako administrátor na antigénových testoch a PCR testoch a odoberal som vzorky tiež na antigénových aj PCR testoch. Administratívna práca znamenala hlavne zapisovanie údajov od pacientov a vyplňovanie certifikátov. Pri PCR testoch bolo zase treba nahrávať odobraté vzorky s údajmi pacienta do elektronického systému. Odoberanie vzoriek spočívalo v robení výterov z nosohltana pacienta a pri PCR testoch aj z hrdla,“ vysvetľuje budúci lekár, čo všetko si v praxi vyskúšal. Pre medicínu sa rozhodol pretože ho vždy fascinovalo ľudské telo a chcel pomáhať ľuďom.
Potom sa do MOM vrátil až po niekoľkých mesiacoch. ,,Bolo to paradoxne v čase, kedy sa blížil termín očkovania a ja som si začínal uvedomovať, aká smola by bola nakaziť sa práve teraz,“ hovorí študent medicíny. Mal šťastie, koronavírus sa mu vyhýba. ,,Určite mi táto skúsenosť dala veľa. Videl som, ako funguje nemocnica, spoznal som nových zaujímavých ľudí, našiel si nových priateľov, naučil sa lepšie komunikovať s pacientmi a pracovať pod tlakom,“ vypočítava M. Gulika všetky pozitíva negatívnej epidémie. Veľa ho naučili najmä rôznorodí pacienti. ,,Niektorí boli naozaj milí, občas aj zábavní, iní zas naopak veľmi nepríjemní. V pamäti mi utkvela spomienka na jednu staršiu pani, ktorá vo vestibule nemocnice čakala na sanitku. Vojak, ktorý tam vtedy so mnou pracoval, jej išiel kúpiť čaj, pretože bolo dosť chladno a ona čakala už dlhšie. Pani toto gesto dojalo a rozhodla sa vojakovi dať za ten čaj 5 eur, ten ich samozrejme v žiadnom prípade nechcel prijať. Akurát, že aj pani bola v tomto veľmi neoblomná a tak vznikla situácia, pri ktorej staršia pani v ruke s 5 eurovkou naháňala vojaka po vestibule nemocnice,“ dodáva so smiechom mladý medik.
Pomoc nielen Miroslava, ale všetkých medikov, ktorí prišli pomôcť v najpotrebnejšom čase, si veľmi vážia aj v nemocnici. ,,Je to neoceniteľná pomoc, veľa sa naučili, skúsili, je to skvelý štart do života zdravotníka, keď ich zoceľuje reálny život a pandémia. Verím, že z nich budú dobrí lekári,“ uviedla riaditeľka Nemocnice AGEL Bánovce Mina Bobocká. Od začiatku pandémie v nemocnici pomáhali celkovo traja medici.
Zdroj, foto: AGEL SK, TS
- Nový analyzátor s vysoko citlivou metodikou PCR pomôže rýchlo diagnostikovať TBC
- Obriezka nie je len kultúrnou a náboženskou záležitosťou. Poznáte jej výhody?
- „Toho sa zbavíš, len ked’ zomrieš“ Gustáv Husák Nemocný zdravý
- Do zdravotníctva v roku 2023 poputuje 8,1 miliardy eur
- V súvislosti s dohľadom má ÚDZS právo na kópie zdravotnej dokumentácie pacienta
- Profesor, ktorý miloval ľudí
- Horšie počujete, pociťujete tlak či zaľahnutie ucha sprevádzané pískaním alebo šumením? Pozor na infarkt ucha
- Spoločné vyhlásenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve k preskripcii liekov na výnimku
- Vedúca sestra urgentného príjmu: ,,Pacienti pod vplyvom alkoholu patria medzi najťažšie zvládnuteľných pacientov“
- NCZI: Počet prípadov TBC u nás dlhodobo klesá
- Peľová situácia v SR za 11. týždeň 2023
- Vplyv centrálneho nervového systému na vznik obezity
- NCZI: Deti s Downovým syndrómom na Slovensku
- Lekárka z Ameriky hodnotí stáž v Nemocnici AGEL Košice-Šaca najvyššou možnou známkou: Kvalita medicíny, ktorú som tu videla, na mňa zapôsobila. Operácie sú na vysokej úrovni.
- Spolupráca so samosprávami pri výzve na podporu vzniku nových ambulancií je kľúčová
- NOVÁ STRECHA za 190.000 € chráni novú MAGNETICKÚ REZONANCIU
- Horúčka u detí: „U niektorých detí je viditeľná triaška tela a koncové časti končatín môžu byť paradoxne aj studené,“ hovorí pediater kežmarskej nemocnice.
- MZ SR: ZJEDNODUŠUJEME PODMIENKY PRE UZNÁVANIE VZDELANIA UKRAJINSKÝCH PEDIATROV
- Neurochirurgovia z Nemocnice akad. L. Dérera na Kramároch úspešne operovali pacienta s raritným ochorením mozgu
- Zriaďovanie škôlok sa zjednoduší
- Prezídium SLK k aktuálnej situácii v zdravotníctve: Nechceme opakovanie sľubov, chceme vidieť reálne riešenia nahromadených problémov
- Alarmujúca situácia v slovenskej geriatrii
- Blíži sa Svetový deň vody 2023, dajte si bezplatne skontrolovať dusičnany a dusitany vo vode z vašej studne
- Inovatívne technológie sú budúcnosťou nášho zdravotníctva
- Peľová situácia v SR za 10. týždeň 2023
- Trénovať mozgové funkcie je potrebné aj v seniorskom veku
- ÚDZS: Do tvorby cien zdravotných výkonov treba vniesť transparentné pravidlá
- Nozokomiálne nákazy sú multidisciplinárnym problémom
- Európske štandardy starostlivosti o zdravie novorodencov už aj na Slovensku
- Podtlaková terapia znižuje bolesť a urýchľuje hojenie
- STIAHNUTIE LIEKU PHACEBONATE 50 MG Z TRHU
- Vyhláška k povinnej domácej izolácii pre pozitívnych na COVID-19 sa zruší od 20. marca
- Črevné parazity sú rozšírenejšie, ako si myslíte
- NCZI: Glaukóm je najčastejšou diagnózou v očných ambulanciách
- NCZI: ezdravie potrebuje urgentne obnovu infraštruktúry
- V preventívnych aktivitách potrebujeme konštruktívny prístup
- Včasná diagnostika pomáha pri liečbe zeleného zákalu, ktorý môže vyústiť do slepoty
- „Minimalizovať riziká vzniku geriatrických syndrómov je takmer nemožné,“ hovorí primárka oddelenia dlhodobo chorých
- Financie z plánu obnovy potrebujú aj nemocnice v regiónoch
- UNLP oceňuje aktivitu mladých rómskych darcov obličiek