Covid-19 je pre gravidné a novorodencov rizikom, tvrdí nová štúdia

Štúdia britských vedcov z Oxfordskej univerzity zistila, že tehotné ženy infikované COVID-19 a novorodenci čelia vyššiemu riziku komplikácií, ako bolo doteraz známe. Koronavírus u novorodencov je podľa štúdie vedcov spojený s trojnásobným rizikom závažných zdravotných komplikácií. Tehotné ženy sú vystavené vyššiemu riziku komplikácií ako je predčasný pôrod, vysoký krvný tlak s rizikom zlyhania orgánov, potreba intenzívnej starostlivosti  alebo aj možná smrť.

„U žien ktoré mali COVID-19 počas tehotenstva bola o 50 % vyššia pravdepodobnosť výskytu tehotenských komplikácií v porovnaní s tehotnými ženami, ktoré COVID-19 nemali,“ uviedol Aris Papageorghiou, vedúci štúdie a profesor fetálnej medicíny na Oxfordskej univerzite. Zistenia zo štúdie publikovanej v lekárskom časopise JAMA Pediatrics tiež ukázali, že pôrod cisárskym rezom môže byť spojený so zvýšeným rizikom vírusovej infekcie u novorodencov. Zdá sa však, že dojčenie nezvyšuje riziko, že sa deti nakazia infekciou COVID-19 od svojich matiek, uviedli vedci.

Do štúdie bolo zahrnutých viac ako 2 100 tehotných žien v 18 krajinách sveta. Každá žena nakazená COVID-19 sa porovnávala s dvoma neinfikovanými ženami, ktoré rodili súčasne v tej istej nemocnici. 

Zdroj: Reuters

Foto: fezailc z Pixabay




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *